Toz Yosun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
13 Temmuz 2024

Toz Yosun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Toz Yosun

Toz yosun, çeşitli ortamlarda yaşayan bitki ya da bitki benzeri canlılardan elde edilen bir üründür. Suda yaşayanlar alg olarak, karada yaşayanlar ise kara yosunu olarak adlandırılır. Yosunlar, kayalıklarda, ağaç gövdelerinde, sıcak çöllerde ve denizlerde gibi farklı ortamlarda bulunabilir. Yoğun öbekler halinde ya da kadife gibi yumuşak katmanlar halinde büyürler. Diğer bitkilerden farklı olarak kök, gövde ve yaprak yapısına sahip değillerdir. Toz yosun, genellikle deniz yosunundan elde edilir ve içerisinde birçok vitamin ve mineral barındırır. Cilt sağlığı için oldukça faydalıdır ve genellikle maske şeklinde uygulanır. Cildi kirden ve yağdan arındırarak nem oranını arttırır; ayrıca cilde esneklik kazandırır ve kırışıklıklara karşı korur. Antibakteriyel özelliği sayesinde gözeneklerin temizlenmesini ve sıkılaşmasını sağlar. Her cilt tipi için uygundur ve hassas cilt yapısına sahip kişiler tarafından da rahatlıkla kullanılabilir, ciltte kaşıntı ya da tahrişe yol açmaz.

Cilt için Toz Yosun Nasıl Kullanılır?

  • 2 yemek kaşığı deniz yosunu
  • 2 yemek kaşığı ılık su
  • 1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı:

Öncelikle aktarlardan temin edilecek olan yosun yaprak şeklinde ve kurutulmuş olmalıdır. İlk olarak yosunu toz haline getirmek gereklidir. Bunun için kahve öğütücü ya da havan kullanılabilir. Öğütücülerden geçirilen yosunun tamamen toz halinde olması gereklidir. Bir kâsenin içine öğütülmüş toz yosun alınır. Üzerine ilk olarak 1 yemek kaşığı su eklenerek karıştırılır. Sert bir kıvam alan karışıma, 1 yemek kaşığı su daha ilave edilerek macun kıvamına gelmesi sağlanır. Bu aşamada içine bal eklenerek homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen toz yosun maskesi, cilde eşit şekilde sürülür. Yaklaşık yarım saat kadar bekletilerek ılık su yardımıyla temizlenir. Etkili sonuçlara ulaşabilmek için maske haftada bir defa düzenli olarak uygulanmalıdır.

Toz yosun, zeytinyağı ve bir miktar su ile karıştırılarak da cilt için kullanılabilir. 3 yemek kaşığı toz yosun, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve yeteri kadar su karıştırılır. Macun kıvamına gelen karışım cilde uygulanarak 1 saat bekletilir. Daha sonra ılık suyla yıkanarak ciltten arındırılır.

Hazırlanan maske kullanılmadan önce cildin mükemmel bir şekilde temizlenmesi gereklidir. Kullanımdan bir gün önce cilde peeling yapmak maskenin etkisini artırmak için önemlidir. Toz yosunla hazırlanan maske, hazırlandıktan hemen sonra cilde uygulanmalıdır. Çünkü bekletildiğinde kuruyarak kullanılamaz hale gelebilir. Maske, cilde aşağıdan yukarı doğru dairesel hareketlerle uygulanmalıdır. Göz ve dudak kenarlarına değdirilmemelidir. Yüze kullanıldıktan sonra toz yosun maskesi artarsa eller için de kullanılabilir.

Toz Yosunun Cilde Faydaları Nelerdir?

  • Sivilce problemine karşı iyi gelir.
  • Antioksidan etkisiyle vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.
  • Cildi besleyerek canlılık ve tazelik kazandırır.
  • Yaşlanmayı yavaşlatıcı etkisi bulunmaktadır.
  • Sivilce, akne ve cilt lekelerine karşı iyi gelir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yosun Tozunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Yosun Tozunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Sphagnum Yosunu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sphagnum Yosunu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Spirulina Yosunu Nedir?

Spirulina Yosunu Nedir?

Yosun Yaprağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yosun Yaprağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Toz Yosun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Toz Yosun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?