yosun.gen.tr https://www.yosun.gen.tr Yosun, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, yosun.gen.tr Sat, 02 Apr 2016 00:00:00 +0000 Mon, 24 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Deniz Yosunu Alerjisi https://www.yosun.gen.tr/deniz-yosunu-alerjisi.html Tue, 20 Nov 2018 23:09:42 +0000 Deniz yosunu alerjisi, karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Deniz yosunu alerjisi yaşamı devam ettiren basit bir yapıya sahip olan bitki ya da benzeri ilkel canlılara verilen alerji ismidir. Su gibi bölgelerde Deniz yosunu alerjisi, karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Deniz yosunu alerjisi yaşamı devam ettiren basit bir yapıya sahip olan bitki ya da benzeri ilkel canlılara verilen alerji ismidir. Su gibi bölgelerde yaşayan yosunlara alp ismi verilirken; karada yaşayan yosunlara ise kara yosunu ismi verilir. Kuru, soğuk, sıcak, nemli ortamlarda deniz olan her türlü ortamda çoğala bilme özelliği bulunur. Bu yosunlar pamuksu bir yapıya sahip olarak bulunurken; yığılarak büyürler. Çiçek ve yaprak şeklinde buluşmazlar. Yosunlar içerisinde klorofil bulunan sporlu bitkilerdir. Deniz yosunu alerjisi bağışıklık sisteminin alerjiye karşı vermiş olduğu tepkidir. Alerji görülen birinden diğer aile bireylerine de geçebilir. Deniz yosun alerjisi sıklıkla rastlanmayan şikayetler arasında yer alırken; ciddi cilt problemlerine sebep olabilir. Genel olarak bu alerji şekli yaz aylarında ortaya çıkarken; tatil köylerinde ya da derinliği az olan su bölgelerde yüzme ihtiyacını karşılayan kişilerde olma ihtimali daha yüksektir. Kişide kabarma ve kızarıklık olarak ortaya çıkar. Bu durum gerçekleştiği zaman vakit kaybedilmeden doktora gidilerek gerekli tahlillerin yapılması gerekir. Genel anlamda bu kızarıklık ve kabarmanın asıl sebebinin öğrenilmesi gerekir. Denizde bulunan yosunlara temas halinde meydana gelirken ciddi problemler ortaya çıkabilir. Erken teşhis çok önemlidir. Erken fark edilmezse ölüme kadar götürdüğü bilinmektedir.

Deniz yosunu alerjisinin belirtileri
 • Alerjinin belirtilerini bilmek oldukça zaman alabilir. Deniz yosunu alerjisi olan kişilerin uzman hekimlerden yardım olması bu konu hakkında gerekli bilgiye sahip olması son derece önemlidir.
 • Deniz yosunu alerjisinin belirtileri arasında en önemli belirti bulunan ortamdır. Alerjiye yakalanan kişiye temas halinde ortaya çıkabilir. Buda şişlik ve kaşıntı ile devam eder. 
 • Yosun alerjisinde bulunan ortam son derece önemlidir. Belirtileri arasında aşırı şekilde kızarma, şiddetli kaşıntı, halsizlik, baş dönmesi, mide bulantısı gibi belirtilerle kendini belli eder. Böyle bulgular bulunan kişilerin vakit kaybetmeden muayene olması son derece önemlidir.
 • Erken tanı halinde gerekli tedavi ile deniz yosun alerjisinin geçmesi sağlanır.
Deniz yosunu alerjisinde tedavi,

Doktor kontrolünde alerjinin tedavisinde öncelikli olarak hastanın öyküsü dinlenir. Deniz yosunu alerjisine nerede yakalandığının belirtisi için denizde veya başka su alanlarında yosuna temas edip edilmediği öğrenilir. Gerekli testler yapıldıktan sonra tedavi süreci başlar. Uzman hekim sayesinde cilt ve kan testleri yapılarak deniz yosun alerjisinin ne derecede olduğu belirlenir. Ardından bağışıklık sistemine yapılan testler ile testinin sonucuna göre negatif yönde çıkması halinde uygulanacak tedavinin yolu saptanır. Gerekli tetkiklerin yapılmasının ardından tedavi süreci başlar. Tedavi iki ayrı şekilde sağlanır. İlk tedavi şekli duruma sebep olan yosundan uzak durma şeklindedir. Kişinin yosun ile temas etmesini sağlayan bütün olgulardan uzak durması gerektiği anlatılır. Gerekli önerileri ile ilk tedavi şekli tamamlanırken; uygun ilaç kullanımı sağlanır. İkinci tedavide ise gerekli ilaç tedavileri uygulanarak deniz yosun alerjisinin şiddetli belirtilerinin ortadan kaldırılması sağlanır. Böylelikle kişinin yaşam kalitesinin arttırılması hedeflenirken; uygulanan tedavi yönteminde hastada bulunan alerjinin giderilmesi ile bundan sonra bu gibi ortamlardan uzak kalması gerektiği belirtilir. tekrar edebileceği unutulmamalıdır.
]]>
Yosun Yeşili https://www.yosun.gen.tr/yosun-yesili.html Wed, 21 Nov 2018 22:49:40 +0000 Yosun yeşili, Yeşilin en güzel tonları arasında olan yosun yeşili, güç, kuvvet, cömertlik, hakimiyet ve barışı simgeleyen bir renktir. Bilindiği gibi bazı renkler diğer renklere göre daha çok dikkat çekerler ve  kolay fark Yosun yeşili, Yeşilin en güzel tonları arasında olan yosun yeşili, güç, kuvvet, cömertlik, hakimiyet ve barışı simgeleyen bir renktir. Bilindiği gibi bazı renkler diğer renklere göre daha çok dikkat çekerler ve  kolay fark edilirler. Yosun yeşili rengide  kolay fark edilebilen ve  insan fizyolojisi ve psikolojisi olumlu etkileyen bir renktir. Her rengin bir anlamı olduğu gibi yosun yeşili de yenilenme, gençlik ve dinçlik anlamına gelir. İç rahatlatıcı özelliğe sahip olan bu renk, kişiye huzur vererek Gözlerin dinlenmesini sağlar. Pastel tonlar arasında yer alan yosun yeşili rengini seven kişiler oldukça zeki insanlardır ve çevresi tarafından samimi davranışları ve doğa sevgisi ile dikkat çekerler. Güven veren bir renk olan yosun yeşili son günlerde birçok alanda karşımıza çıkan yeni moda renkler arasındadır ve insanlar üzerinde yarattığı olumlu etki sayesinde birçok alanda tercih edilen ender renkler arasında yer alır. 

Yosun yeşili kullanım alanları

Renkler insan hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir. İlkbahar mevsimini andıran yosun yeşili uygulanacağı her alana canlılık ve temiz bir hava katar. Bu güzel renk kişide güven verici bir izlenim bırakması nedeniyle en çok da iş yerlerinde tercih edilir. Şifa rengi olması nedeniyle hastanelerde de sık kullanılan bir renktir. Üretkenliği arttırma özelliği olan yosun yeşili duvar boyası olarak mutfak için oldukça uygun bir renktir. Evlerde ara hollere yani girişe bu rengin uygulanması ortama güven, huzur duygusu ve rahatlama özelliği katar. Günümüzde daha çok ön plana çıkan yosun yeşili koltuk takımlarında kıyafet, perde, yatak örtüsü, halı, aksesuar ve göz lensi seçiminde bir çok kişi tarafından severek kullanılan bir renktir. Renkli bir salon dekorasyonu isteyen kişiler için iyi bir seçenek olacak bu moda renk bir çok renkle oldukça iyi kontrast oluşturabilir. Yüksek enerji isteyen kişiler için salona uygulanabilecek en güzel renklerden biri olan bu şahane renk ortama farklı bir hava katar. Son günlerde en çok da göz lensi rengi olarak kullanılan yosun yeşili, hemen her göz rengine oldukça kolay uyum sağlayabildiği için lens kullanan kişiler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Oldukça popüler olan yosun yeşili lensin, birçok cilt rengine uyum sağlaması da tercih edilmesi için diğer bir etkendir.

Yosun yeşili ile uyumlu olan renkler, 

Hemen hemen her renkle uyum sağlayabilen yosun yeşilini kombinlemek oldukça kolaydır. Kendi tonunun en açığı olan su yeşili, vizon, buz mavisi, kahverengi, lacivert, kırmızı, saman sarısı, bej ve pudra pembesi yanına yakışan en güzel renkler arasında sayılabilir. Örneğin aksesuar ve eşarp olarak yosun yeşili kullanacak birisi kıyafetini pudra pembesi bir pardesü ile tamamladığında harika bir uyum yaratabilir. Siyah parçalar bulunan bir kıyafet tercih edildiğinde kıyafet yosun yeşili ayakkabı ve çanta ile kombinlediği zamanortaya şahane bir görüntü çıkar. Ev dekorasyonunda saman sarısı koltuklar ile yosun yeşili halı kombinlenirse ortaya çıkacak uyum görülmeye değer niteliktedir.
]]>
Akvaryum Yosun Sorunu https://www.yosun.gen.tr/akvaryum-yosun-sorunu.html Thu, 22 Nov 2018 12:58:04 +0000 Akvaryum yosun sorunu, günlük yaşantılarımızın yoğun bir şekilde olması nedeni ile aksattığımız bir temizlik problemidir.  Filtre temizliği, hayvanlara verdiğimiz yemler, içine eklenen maddeler, süsler ve su testi gibi durum Akvaryum yosun sorunu, günlük yaşantılarımızın yoğun bir şekilde olması nedeni ile aksattığımız bir temizlik problemidir.  Filtre temizliği, hayvanlara verdiğimiz yemler, içine eklenen maddeler, süsler ve su testi gibi durumlar yosun sorununa neden olmaktadır. Yosunu yok eden bazı özel akvaryum ürünleri piyasada bulunmaktadır. Bu ürünleri bir akvaryum mağazasından rahatlıkla temin edebilirsiniz. Hatta bazı ürünler yosun sorunu için kesin çözümdür. Bu ürünlerin bazıları akvaryumu bazıları ise bitkileri etkilemektedir. Eğer akvaryumun içerisine bitkiler varsa ve siz yosun için üretilmiş olanını kullanmazsanız bitkileriniz ölebilir. Akvaryuma etkilediğiniz bu kimyasal maddeler yosunu temizler ancak başka kompleks problemlere yol açabilir. Onun için bizim tavsiyemiz akvaryumda ki yosunu oluşturan etken sorunu bulmak ve onu yok etmek olacaktır. Sağlıklı ve kesin sonuç budur. Yosunu tedavi etmenin tek yolu yosunu engellemektir. Yosunu engellemenin yolları ise akvaryuma bir kaç test uygulayarak sorunu bulmaktan geçer. Onun içinde birkaç test yaparak yosunu kontrol altına almamız gerekir.

Akvaryum yosun sorununu çözmenin yolları,

Işık: Akvaryum 12 saatten fazla ışıkta durmamalıdır. Unutulmamalıdır ki canlıların güneş ışığı gibi karanlıkta beklemeye de ihtiyacı vardır. Fazla ışık yosunların üremesinde etkili olmaktadır. 

Besin: Akvaryuma düzenli su değişimi ve dip çekimi yapılmalıdır. Doğal sulu ortamlarda, su sürekli süzülür ve yenilenir. Bu akvaryumda canlıların yaşamlarını sürdürebilmesi için önemli bir etkendir. Eğer akvaryum yosun sorunu yaşıyorsanız akvaryuma attığınız yemlerin dipte birikmesi ve temizlenmemesi nedeni ile olabilir. Düzenli olarak temizlenmelidir. Bu durum besinleri dağıtıp yosun ve bakteri oluşumunu engelleyecektir. Aynı zamanda akvaryum içerisinde bulunan taşlar, yuvalar ve delikler ayrıntılı şekilde temizlenmelidir. Çünkü buralara giren ve çürüyen besinlerde yosunlaşmaya neden olabilir. 
]]>
Yosun Tozu https://www.yosun.gen.tr/yosun-tozu.html Fri, 23 Nov 2018 08:45:29 +0000 Yosun Tozu, yosunun kurutularak toz haline getirilmesi ile oluşur. Özellikle cilt bakımında kullanılan yosun tozu içerdiği vitamin ve mineraller nedeniyle oldukça faydalıdır. Doğal yosuna göre kullanımı çok daha kol Yosun Tozu, yosunun kurutularak toz haline getirilmesi ile oluşur. Özellikle cilt bakımında kullanılan yosun tozu içerdiği vitamin ve mineraller nedeniyle oldukça faydalıdır. Doğal yosuna göre kullanımı çok daha kolay olan yosun tozu ile istenilen karışımın hazırlanması ve yüzünüze maske olarak uygulanması oldukça kolay. Tıp, sanayi ve eczacılık alanlarında sıkça kullanılan yosun suyun yüzeylerinde, ağaç ve kaya diplerinde yetişen bitkidir. Çiçek açmayan bu yeşilimsi bitki yüksek klorofil içerir. Çeşitli türlerde yetiştiğinden tüm yosunlar cilt maskesi olarak kullanılamaz. Spirulina adı verilen yosun kurutulup ufalanarak yosun tozu haline getirilir. Böylece sağlık sektöründe çeşitli alanlarda kullanılabilir.

Spirulina Yosununun Özellikleri Nelerdir

Yosun tozu yapımında kullanılan Spirulina yosunu suyu sıcak ve alkali olan tüm denizlerden elde edilir. Mikroskobik boyuttaki bu yosuna dünyada en çok Orta Afrika ve Meksika yakınlarında rastlanır. İçerdiği B, C, E vitaminleri, protein ve mineraller nedeniyle her türlü cilt sorunlarının giderilmesinde kullanılır. Sadece yüz maskesi olarak değil tüketilebilen bir besin olan bu yosun tozu salatalarda veya çorbalarda rahatlıkla kullanılabilir. İçerdiği B12 vitamini ve demir minerali ile kadınlarda görülen kansızlık sorununu çözer. Büyüme ve gelişmeyi hızlandırır ve yaşlılıkta görülen kas ve kemik erimesinin önüne geçer. Bu yosun taze olarak yemeklerde, ilaç olarak tablet şeklinde kullanılmaktadır. Yosun tozu ise cilt maskesi olarak uygulanır.

Yosun Tozunun Kullanım Alanları

Yosunun kurutulup toz haline getirilerek zeytinyağı ile karıştırılıp hazırlanan maske cildin daha sağlıklı ve ferah görünmesini sağlayan oldukça etkileyici bir yöntemdir. Evde pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz yosun maskesi ile her türlü cilt sorunlarını ortadan tamamen kaldırabilirsiniz. Yosun maskesini piyasada çok uygun fiyatlarla bulabilirsiniz. Günümüzde hem tüm cilt sorunlarını giderici hem de ekonomik olması nedeniyle tercih edilen bir üründür.

Yosun Tozunun Cilde Faydaları

Cildi temizleyerek ciltte biriken toksinlerin atılmasını sağlar. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan kırışıklıkları gidererek cildin daha pürüzsüz ve daha genç görünmesini sağlar. Özellikle gençlik dönemlerinde görülen sivilce ve siyah noktaları ortadan kaldırır. Sivilce oluşumunu önleyen yosun tozu maskesi gözenekleri sıkılaştırıcı bir özelliğe de sahiptir. Yağlı ciltlerde uygulandığında yağ dengesini dengeler, kuru ciltleri ise nemlendirerek daha canlı görünmesini sağlar. Güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. İçerdiği C ve E vitaminleri cildin içten besleyerek daha ışıltılı ve bebeksi bir görünüme sahip olmanızı sağlar.

]]>
Yosun Sabunu Sivilce https://www.yosun.gen.tr/yosun-sabunu-sivilce.html Sat, 24 Nov 2018 04:40:24 +0000 Yosun sabunu sivilce, Bu sabun deniz yosunundan hazırlanır. Yosun sabunu cilt için süper bir temizlik ürünüdür. Bu sabun özellikle yüzümüzde bulunan sivilceler için doğal bir ilaçtır. Tek yapmamız gereken her g Yosun sabunu sivilce, Bu sabun deniz yosunundan hazırlanır. Yosun sabunu cilt için süper bir temizlik ürünüdür. Bu sabun özellikle yüzümüzde bulunan sivilceler için doğal bir ilaçtır. Tek yapmamız gereken her gün düzenli olarak sivilcenin olduğu bölgeye sürmek ve 10 dakika bekledikten sonra bol suyla durulamak 10 gün boyunca uygulandığında yüzünüzdeki sivilcelerin yok olduğunu göreceksiniz. Yosun kullanarak cilt bakımı yapan güzellik merkezleri, yosunun faydalarını, saymakla bitiremiyor. Yosun sabunuda en az yosun kadar yararlı ve cilt için şifa dağıtan bir üründür. Yosun sabunu yüksek düzeyde protein, mineral ve vitamin içerir. Kalsiyum, Fosfor ve iyot bakımından çok zengindir. Yosun sabunu B ve C vitaminlerinide bünyesinde bulundurur.

Yosun sabununun yararları

 • Yosun sabunu cilt için çok yararlıdır, cildi gerginleştirir ve yumuşatır.
 • Cildin nem dengelenmesinde ve yüz parlamasında çok fayda sağlar.
 • Cilde hafiflik ve duruluk verir. Sivilceleri düzenli kullanıldığında yok eder.
 • Yosunun denizden almakta olduğu mineraller sayesinde cildi dinlendirir ve çok mükemmel bir parlaklık kazandırır.
 • Yosun sabunu ile banyo yapıldığı zaman ölü deriyi tamamen yok eder.
 • Yosun sabunu kullanıldığında cildin yaşlanmasını önler.
 • Yosun sabunu selülit için mükemmel bir destekleyicidir.
 • Vitamin yönünden çok zengindir.
 • İçinde bulundurduğu yoğun A, C ve E vitaminleri kolaj en ve ilastin liflerinin oluşumunda çok büyük bir etkiye sahiptir.
 • İçinde bulundurduğu E vitamini sayesinde cildin kırışmasını önler.
 • İçerisinde barındırdığı tuz içerdiğinden dolayı antiseptik özellik taşır, bakterilere ve mikroplara karşı mükemmel bir koruyucudur.

Yosun sabununun kullanım şekli

Yosun sabunu ile cilt problemlerini ortadan kaldırmak için düzenli bir şekilde her gün sorunlu olan cilt yıkanmalıdır. Günlük yapılan cilt bakımınızda ve banyoda bütün vücut temizliğinde hiç çekinmeden kullanabilirsiniz. Selülit için düzenli olarak kullandığınızda yani selülitli bölgeye masaj yap ve beş dakika sonra yıkanmalıdır. Deniz yosunu içerikli sabunlarla yıkanılan ciltlerdeki değişimi en çok 4 hafta içerisinde fark edeceksiniz. Hücrelerin canlanmasına ve yenilenmesine yardımcı olarak cildin tahriş olmasını ortadan kaldırır. Varisler için çok faydalıdır. Varislerin rahatlaması içinde kullanılabilir. Kuru olan ciltleri nemlendirerek çatlamasını ortadan kaldırır. Ergenlik sivilceleri için mükemmel bir iyileştirici özelliğe sahiptir. Erkekler evde tıraş sabunu olarak yosun sabununu hiç tereddüt etmeden kullanabilirler. Giysilerinizi koyduğunuz dolapların içerisine sabunu koyarak hoş bir koku elde edebilirsiniz. 

Geçmiş olsun.

]]>
Deniz Yosunu Çeşitleri https://www.yosun.gen.tr/deniz-yosunu-cesitleri.html Sat, 24 Nov 2018 11:22:39 +0000 Deniz yosunu çeşitleri, Deniz yosunu terimi, dünya okyanuslarının kıyısında hemen hemen sadece sığ sularda büyüyen çok hücreli, makroskopik, büyük deniz yosunlarını ifade etmektedir. Deniz yosunları kırmızı, ka
Deniz yosunu çeşitleri, Deniz yosunu terimi, dünya okyanuslarının kıyısında hemen hemen sadece sığ sularda büyüyen çok hücreli, makroskopik, büyük deniz yosunlarını ifade etmektedir. Deniz yosunları kırmızı, kahverengi ve yeşil alglerin bazı üyelerini kapsamaktadır ve kullanım amacına göre (ilaç, gıda, gübre, endüstriyel kullanım gibi) sınıflandırılmaktadır.

Dünyada yaygın olarak bulunan deniz yosunu çeşitleri,
 • Kırmızı deniz yosunlarını  (Rhodophyta)
 • Yeşil deniz yosunları (Chlorophyta, Chlorophyceae) Ulva (Sea Lettuce)
 • Kahverengi deniz yosunları (Ochrophyta, Phaeophyceae) Fucus (Wrecks) Laminaria ve Saccharina (Kelps)
Ayrıca, bazı demet biçimindeki mavi-yeşil su algleri de (Cyanobacteria) bazen deniz yosunu olarak nitelendirilmektedir. Deniz yosunlarının bu üç tipi, belirli dalga boylarının ışığını absorbe eden ve onlara kendi karakteristik renkleri yeşil, kahverengi veya kırmızı rengi veren pigmentlerine göre adlandırılırlar. Deniz yosunları yaşamak için ışığa ihtiyaç duymaktadırlar. Kırmızı ve kahverengi algler neredeyse sadece denizlerde yaşamlarını sürdürürken, yeşil algler tatlı sularda (nehirler ve göllerde) ve hatta karada da (duvarlar,kayalar, evler ve nemli ağaç kabuklarında) yaşamaktadırlar.

Deniz yosunları, karbondioksitten ve sudan karbonhidrat üretebilmek için güneş enerjisi kullanırlar bu sayede fotosentez yaptığından, bitki olarak sınıflandırılmaktadırlar. Ekolojisinde en önemli iki çevresel gereksinim; deniz suyunun  ve fotosentezi sürdürmek için yeterli ışığın var olmasıdır. Deniz yosunlarının çoğu yaşayabilmek için bir şeye tutunmak zorundadırlar lakin sadece birkaçı denizde serbestçe sürüklenirken gelişebilmektedirler. Sonuç olarak deniz yosunları kumlu veya çakıllı kıyı bölgelerinden ziyade sık kayalıklı kıyılarda daha yaygın olarak yaşarlar. Birkaç tür gelgite bağlı olarak, kaya havuzlarının çevresine özelleşerek tutunmuşlardır. Bu tip deniz yosunları, aşırı sıcaklık ve tuzluluk değişmelerine dayanabilirler.

Deniz yosunu nerelerde bulunur,

Deniz yosunlarının bir çok türü özellikle Doğu Asya’daki Çin, Japonya, Kore, Tayland Tayvan, ve Vietnam gibi kıyı ülkelerinin yanı sıra; Belize Endonezya, Peru, İskandinavya Kanadalı Maritimes, İrlanda, Galler, Filipinler ve İskoçya gibi çok farklı kıyı ülkelerindeki insanlar tarafından da yiyecek gıda olarak aygın bir şekilde tüketilmektedir. 

Kuzey Atlantik Okyanusu’ndaki Ascophyllum  yosunlarının değişik isimlerinden bazıları da düğümlü yosun, Norveç yosunu ve düğümlü deniz yosunu ve olarakda bilinmektedirler. Bu deniz yosunları genellikle Doğu Grönland’ı da kapsayan Avrupa’nın Kuzeybatı kıyısı (Svalbard’dan Portekiz’e) ile Kuzey Amerika’nın kuzeydoğu kıyısında yaygın olarak bulunurlar, akademik çevreler tarafından en çok araştırılan türdür.
]]>
Spirulina Yosunu https://www.yosun.gen.tr/spirulina-yosunu.html Sat, 24 Nov 2018 17:42:31 +0000 Spirulina Yosunu, suda büyüyüp yaşayan, mavi yeşil algler grubuna dahil bir tür su yosunudur. Yapılan uzun incelemeler sonucunda spirulinanın çok faydalı şifalı zengin bir içeriğe sahip bir bitki olduğu anlaşılm Spirulina Yosunu, suda büyüyüp yaşayan, mavi yeşil algler grubuna dahil bir tür su yosunudur. Yapılan uzun incelemeler sonucunda spirulinanın çok faydalı şifalı zengin bir içeriğe sahip bir bitki olduğu anlaşılmıştır. Bitkiden ziyade canlı bir organizma olduğunu söylemek daha doğru olur. Hem dünya sağlık örgütü (WHO) hem de birleşmiş milletler (BM) spirulinanın besin takviyesi olarak mutlaka kullanılması gerektiğini öneriyor. Nasa uzay görevi için uzaya giden astronatların diyetine mutlaka bu yosunu ekliyor. Direnci ve performansı artıran spirulina yosunu sporcular tarafından da kullanılmaktadır. 

Spirulina yosunu nedir

Spirulina yosunu dana etinden çok daha fazla sindirilebilir protein içeren bir yosundur. Spirulina yosununda A,B1,B2,B5,B6,E ve H vitaminlerinin yanı sıra folik asitte bulunmaktadır. Ayrıca Spirulina yosunu hiç bir şeyin içermediği kadar ve vücut için son derece faydalı olan B12 vitamini içermektedir. 

Spirulina yosunu bol miktarda protein içermesinden dolayı tüketildiğinde çok uzun süre tokluk hissi vererek kilo vermeye yardımcı bir besin takviyesi olarak da kullanılmaktadır. Spirulina yosunu tiroid bezinin çalışmasını tetiklediğinden dolayı, iştahı azaltarak yağ yakmayı hızlandırmaktadır.

Saç, tırnak ve cilt içinde inanılmaz derecede faydalı olan spirulina yosunu tam bir antioksidan özelliğine sahip olarak yaşlanmayı da geciktirici bir özelliğe sahiptir. Spirulina yosunu bu antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin etkisini azaltarak, negatif etkileri de yok etmektedir. Spirulina yosunun bu kadar etkili bir içeriğe sahip olması nedeni ile spirulina üretim çiftlikleri kurularak üretim artırılmıştır. Genelde spirılina yosunu toz, tablet ve kapsül şeklinde satılmaktadır. Fakat toz şeklinde satılan damağa pek hitap etmediğinden tüketilmesi gayet zordur. Tablet ve kapsüllerin kullanımı çok daha kolaydır. Vücut için hiç bir zararı olmayan spirulina yosunu son derece destekleyici bir gıda takviyesidir.

Günümüz yoğun şartlarında yeşil yapraklı sebzelere ve dengeli beslenmeye gereken önem maalesef verilmemektedir. Spirulina yosunu hem genel sağlığı korumak için hem de dengeli beslenmeye faydalı olduğu için tercih edilmektedir. Ve ne kadar dengeli beslendiğimizi düşünürsek düşünelim artık doğal gıdalara kolay bir şekilde ulaşmak pek mümkün olmuyor bu yüzden spirulina yosunu doğal olması ile de ön plana çıkıyor. 

Spirulina yosunu nasıl kullanılır

Toz halindeki spirulina genelde salatalara dahil edilerek ve içeceklere karıştırılarak kullanılmaktadır. Spirulina yosunu çocuklarınıza da güvenle verebilirsiniz. Spirulina yosununa yeni başlayan kişiler, 3-5 gram arasında başlayabilirler. Vücut alıştıktan sonra yetişkinler için günlük 10 grama kadar tüketilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Çünkü insan vücudu ancak belli bir miktara kadar olan spirulinayı işleyip vücut için faydalı bir hale getirebilmektedir. Spirulina şu an çok bilinmese de geleceğin süper besini olarak yerini almıştır.                


    

]]>
Kurutulmuş Yosun https://www.yosun.gen.tr/kurutulmus-yosun.html Sun, 25 Nov 2018 09:15:23 +0000 Kurutulmuş Yosun, Yosun suda ve karada yaşayan bitki ve bunun benzeri canlılardır. Karada yaşayan yosunlara kara yosunu suda yaşayan yosunlara suda yaşayan yosunlar alg adı verilir. Yosunlara kayalıklarda, ağaçların göv Kurutulmuş Yosun, Yosun suda ve karada yaşayan bitki ve bunun benzeri canlılardır. Karada yaşayan yosunlara kara yosunu suda yaşayan yosunlara suda yaşayan yosunlar alg adı verilir. Yosunlara kayalıklarda, ağaçların gövdelerinde, denizlerde rastlanır. Kadifemsi bir yapısı vardır ve katmanlar halinde büyürler. Genelde denizden toplanan yosunlar kurutularak toz haline getirilir. Çünkü karada yetişen yosunlara göre içerisinde çok fazla sayıda vitamin ve mineral barındırırlar. Bu mineraller cilt sağlığı bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Cildi toz ve mikroplardan arındırır, cildin parlak ve esnek olmasını sağlar ayrıca kırışıklıkların tedavisinde de oldukça etkilidir. Her tür cilt yapısında kullanılabilen kurutulmuş yosun alerjik özelliğe sahip olmadığı için ciltte kızarıklık ve kaşıntıya yol açmaz.

Cilt için kurutulmuş yosun maskesi

 • 2 yemek kaşığı kurutulmuş ve toz haline getirilmiş deniz yosunu
 • 2 yemek kaşığı ılıtılmış su
 • 1 şeker kaşığı bal

Hazırlanışı: Aktarlardan almış olduğumuz yosun kurutulmuş olduğu için genelde yaprak şeklindedir. Havan yardımıyla iyice ezilerek toz haline getirilir. Elde ettiğimiz toz yosunu bir kasenin içine dökülerek üzerine bir yemek kaşığı ılık su eklenir ve iyice karıştırılır. sert bir kıvam haline gelince bir yemek kaşığı su daha eklenir ve macun kıvamına gelene kadar karıştırılmaya devam edilir. Daha sonra içine Aktarlardan  şeker kaşığı bal ilave edilip karıştırıldıktan sonra cilde eşit miktarda sürülür. Yarım saat beklettikten sonra ılık su ile temizlenir. haftada bir kere yapılması gerekir. Maske cilde uygulanmadan önce cildin peeling yardımı ile arındırılmasında fayda vardır. Cildin temiz olması maskenin etkisinin daha fazla olmasına neden olur. Yosun maskesi hazırlandıktan sonra çabuk kuruyacağı için hemen kullanılmasında fayda vardır. Maskeyi cilde aşağıdan yukarı doğru dairesel hareketler ile masaj yaparak uygulamak gerekir. Göz ve dudak çevresine değdirmeden yapılmalıdır. 

Kurutulmuş yosun cilde faydaları

 • Yüzdeki nem dengesini sağlayarak sivilcelerin azalmasını sağlar.
 • Antioksidan etkisine sahiptir. Cildi mikroplardan arındırır.
 • İçinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde cildi besleyerek esneklik kazandırır.
 • Yapılan maskeler ile kırışıklıkları azaltıcı etkisi bulunur.
 • Sürekli kullanıldığında cilt lekelerine karşı iyi gelir.
 • Cildi sıkılaştırıcı özelliğe sahiptir. Cilt sarkmalarının engellenmesini sağlar.

Deniz yosunu dünyada yaz kış en çok tüketilen besinler arasında yer almaktadır. Cilt sağlığının yanı sıra vücut içinde oldukça sağlıklıdır.

 • Antioksidan özelliğine sahiptir.
 • Sindirim sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Hormonların düzenlenmesinde oldukça etkilidir.
 • İyot, çinko, magnezyum ve selenyum bakımından oldukça zengindir. Doğurganlığı arttırır.
Deniz yosunu herkesin sağlığı bakımından muhakkak mutfaklarında olması gereken bir üründür. İçinde bulunan maddeler bakımından hem zengin hemde vücut tarafından kolayca emildiği için herkesin kullanması gerekmektedir.
]]>
Yosun Hapı https://www.yosun.gen.tr/yosun-hapi.html Mon, 26 Nov 2018 00:12:04 +0000 Yosun Hapı, spirulina yosunundan oluşan bir haptır. Spirulina mavi-yeşil alglerden gelmektedir. Oldukça zengin içeriğe sahip olan canlı bir organizmadır. Bu yosun türü sıcak ve alkali sularda yaşar. Orta Afrika ve Me Yosun Hapı, spirulina yosunundan oluşan bir haptır. Spirulina mavi-yeşil alglerden gelmektedir. Oldukça zengin içeriğe sahip olan canlı bir organizmadır. Bu yosun türü sıcak ve alkali sularda yaşar. Orta Afrika ve Meksika'da oldukça yaygın görülmektedir. Yosun hapının diğer adı süper besin olarak geçmektedir.

Yosun hapı özellikleri nelerdir

Yosun hapı çok güçlü bir protein kaynağı olup, içeriğinde %70 oranında protein E,C,B vitaminleri, beta karoten, linoleik asit ve bol miktarda klorofil barındırır. B12 vitaminin içinde bu kadar fazla bulunduğu başka bir besin takviyesi yoktur. Güçlü bir antioksidan özelliği olan yosun hapı serbest radikallere karşı savaşarak cildi yaşlanma etkilerine karşı korur. Yosun hapı anti-inflamatuar özellikleri olan evercetin isimli maddeyi yoğun olarak içermektedir. Dünyada ki en zengin beta karoten kaynağı yosun hapıdır.

Yosun hapının sağlığa faydaları ve kullanım alanları nerelerdir

 • Yosun hapının diyabet tip 2 hastalarında pozitif etkiler gösterdiği tespit edilmiştir. 6-8 haftalık düzenli kullanımdan sonra açlık kan şekeri seviyesini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Tabi ki söz konusu şeker hastalığı olunca bu konu ile alakalı daha fazla araştırma yapılmasına gerek vardır. Kesin ve net sonuçlar olması gerekir. 
 • Yosun hapının kilo verdirme etkisinden de sıkça bahsedilmektedir. Son zamanlarda yosun hapı zayıflama ve diyetlerde sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Yosun hapı protein içeren bir tablet olduğundan dolayı uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir. Çünkü gereksiz bir şekilde karbonhidrat ve yağ olmadan oldukça zengin içerikli bir beslenme sunmaktadır.
 • Yosun hapında anne sütünün de içeriğinde bulunan linoleik asit bulunmaktadır. Bu asit kalp sağlığını düzenlemek için gerekli olan bir asittir. Yosun hapının kolesterol ve trigliserid düzeylerinin düşürülmesinde etkili olduğu anlaşılmaktadır.
 • Yosun hapı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi içinde kullanılan bitkisel bir takviyedir. Vücutta enfeksiyonlara karşı savaşan antikorların artırılmasında etkili olduğu bilinmektedir.

Ayrıca yanıltıcı bir bilgi olmaması adına yosun hapı son zamanlarda piyasada yosun hapı sırf zayıflama içerikli bir ürün olarak satışa sunulmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken şeyin spirulina içeren yosun hapı olmasıdır. Spirulina doğal yöntemlerle elde edilen güvenli ve şifalı bir bitkidir. Yosun hapını mutlaka güvendiğiniz firmaların ürünlerinden tercih etmeniz gerekir. Spirulina yosun hapının üretilmesi için kullanılan spirulinanın üretildiği havuz ve su kaynaklarına ağır metal bulaşma riski bulunmaktadır. Yosun hapı ülkemizde henüz çok fazla bilinen bir şey değildir. Hem birleşmiş milletler tarafından hem WHO tarafından güvenli bir ürün olduğu kabul edilmiştir. Çocuklar için mutlaka doktora danışılarak kullanılmasında fayda bulunmaktadır. Çünkü belli dozajlar ve gramlar şeklinde tüketilmelidir. Çünkü vücut ancak belli bir dozda alınan yosun hapını işleme özelliğine sahiptir. Ama ısrarla tekrar belirtmekte fayda var, kesinlikle adı yosun hapı olarak geçen bilmediğiniz ürünleri tüketmeyin, fayda sağlamak isterken altından kalkamayacağınız zararlara neden olabilirsiniz.

]]>
Yosun İlacı https://www.yosun.gen.tr/yosun-ilaci.html Mon, 26 Nov 2018 07:21:25 +0000 Yosun ilacı, hem yüzme hem de süs havuzlarında sıkça görülen yosunların giderilerek suyun sürekli berrak ve temiz görünmesini sağlar. 24 saat gibi kısa bir süre içerisinde oluşmaya başlayarak havuzun rengini ve  Yosun ilacı, hem yüzme hem de süs havuzlarında sıkça görülen yosunların giderilerek suyun sürekli berrak ve temiz görünmesini sağlar. 24 saat gibi kısa bir süre içerisinde oluşmaya başlayarak havuzun rengini ve suyun doğal yapısını bozan yosunlardan havuz suyunun içerisine atacağınız bir miktar yosun ilacı sayesinde kurtulabilirsiniz. Havuz kenarında bulunan çimlerden, bitkilerden ya da hava yoluyla gelen sporlardan oluşan yosunlar suyla temas ettiği zaman suyun doğal yapısını bozar. Sudaki karbondioksiti yok ederek mikroorganizmaların hızla çoğalmasına yol açar. Yeşil, sarı, siyah renklerde oluşan yosunlar havuzun diplerinde veya köşelerinde birikerek kötü bir görünüme yol açar.  Sudaki klor ile birleşen yosun ilacı kısa sürede etkili temizlik sağlar.

Yosun İlacı Faydaları Nelerdir

Haftada bir defa havuz suyunun içerisine karıştırılan yosun ilacı havuz kenarlarında biriken yosun tortularının ve kalın kir tabakasının temizlenerek suyun mikroplardan arınmasını sağlar. Havuzun daha berrak ve temiz görünmesini sağlayan yosun ilacı özellikle yüzme havuzlarında kullanıldığında havuzun dezenfekte olmasını sağlar ve gönül rahatlığı ile havuza girilebilmesine yardımcı olur. Yüzme havuzuna giren kişilerin cildinde kızarıklık ya da kaşıntı gibi sorunların görünmesine neden olan yosunlar temizlendiğinde suya giren kişilerde herhangi bir sağlık sorunu görülmez. Özellikle çocuklar gibi cildi hassas kişilerin cilt sağlığını koruyan yosun ilaçları kullanıldığında havuzun tamamen mikroorganizmalardan arınması sağlanır. Havuzların zemininde ya da havuz kenarlarında oluşan yosun ıslak yüzeyde kayganlık oluşmasına neden olur. Havuza giren kişilerin üzerine basarak kayıp düşme riskini oluşturan yosunlar mineral sistemler, yosun önleyici veya yosun öldürücü ilaçlar kullanılarak ortadan kaldırılır. Havuzun içinde bulunan filtrelerin tıkanarak kirlerin birikmesine neden olan yosun tabakasının temizlenmesine ve yeniden yosun oluşumunun önlenmesine yardımcı olan yosun ilacı sayesinde filtreler açılarak havuz temizliği kolaylaşır. Yosunların neden olduğu havuz suyunun tadının daha acı olması ve etrafa kötü koku yayarak insanları rahatsız etmesi gibi sorunları yok eder.

Yosun İlacı Nasıl Kullanılır

Havuz yüzeylerinde leke oluşması, suyun köpürerek daha bulanık görünmesine neden olan yosunlar kullanılan yosun öldürücü ilaçlar sayesinde yok edilerek daha sağlıklı daha berrak ve güvenilir bir ortam sağlanır. Özellikle yüzme havuzlarında yosun ilacı kullanılmadan önce havuz dibi ya da duvarlarında bulunan çatlaklar onarılmalıdır. Havuzun içi uygun deterjanlarla iyice temizlendikten sonra yosun ilacı bütün yüzeye sürülür. Havuzun köşeleri ve zemini fırçayla temizlendikten sonra havuz suyla doldurulup boşaltılarak temizlenir. Ardından havuz temiz su ile doldurularak kullanıma hazır hale getirilir.

 

]]>
Deniz Yosunu Sabunu https://www.yosun.gen.tr/deniz-yosunu-sabunu.html Mon, 26 Nov 2018 18:36:21 +0000 Deniz yosunu sabunu, cilde faydası olan sabunlar arasında ilk sıralarda yer alır. Doğal yöntemler ile yapılması açısından sağlık açısından son derece faydalıdır. Deniz yosunu sabunu yosunundan elde edilir. Harika bir temizlik Deniz yosunu sabunu, cilde faydası olan sabunlar arasında ilk sıralarda yer alır. Doğal yöntemler ile yapılması açısından sağlık açısından son derece faydalıdır. Deniz yosunu sabunu yosunundan elde edilir. Harika bir temizlik ürünüdür. Cilt bakımı yapan güzellik salonlarında oldukça fazla kullanılmaktadır. Yosun sabununun içerisinde yüksek miktarda mineral ve vitamin vardır. Ayrıca protein bakımından da oldukça yüksektir. İçerisinde fosfor, iyot, kalsiyum gibi maddeler tarafından da zengindir. Deniz yosunu sabunu içerisinde birçok vitamin bulunurken; bunlardan bazıları E vitamini, A vitamini, C vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini ve B1 vitaminleri gibi vitaminleri bulundurur. Genellikle Karayipler'de yetişirken; içerisinde bulunan sülfür bileşikleri ile demir, magnezyum, potasyum, selenyum, pektin, beta-karoten gibi çok sayıda madde içerir. 

Deniz yosunu sabunu yapımı
Ayrıca kış aylarında soğuk algınlığı grip gibi hastalıklardan korunmak için deniz yosunu tüketildiği de bilinmektedir. Deniz yosunu sabunu denizden taze olarak çıkartılmasının ardından gerekli işlemler yapılarak elde edilir. Toplanan yosunlarının ezilmesiyle macun haline getirildikten sonra soğuması için belirli kalıplara konularak elde edilir. Soğuk yöntemlerle elde edilmiş olan deniz yosun sabunu sıcak olarak yapılması halinde içerisinde bulunan etkilerin azalmasına sebebiyet verir. Bu sebepten dolayı yapılma şekline alınırken dikkat edilmesi gerekir.

Deniz yosun sabunu faydaları
 • Cildin yağ dengelenmesinde eski sağlarken; cildin parlamasını sağlar.
 • Cildin yorgunluğun giderilmesine katkı sağlarken; cilde ferahlık ve duruluk kazandırır.
 • Deniz yosun yağı sabunu parlaklık kazandırması ile ölü derinin giderilmesine katkı sağlar. Cildi genç görünmesine katkı sağlarken; yaşlanmanın giderilmesinde de faydalıdır.
 • Deniz yosun sabunu selülit gibi vücutta oluşan olumsuz etkilerin giderilmesine yardım eder.
 • Mineraller açısından çok zengin olması bakımından cildin gerekli vitamin takviyesini sağlamasını yardım eder. 
 • Cildin kolajen ve elastin liflerinin harekete geçmesinde katkılı olur.
 • Deniz yosun sabunu içerdiği tuz bakımından antiseptik özellik taşır. Bu sayede vücutta cilt üzerinde bulunan bakterilerin vücuda girmesine engel olur. 
 • Deniz yosunu vücuda girecek olan mikropların burun ve boğaz bölgesinden geçmesi aracılığıyla bağırsaklara ulaşır. Böylelikle deri yoluyla kana erişebilir. Günlük düzenli kullanımı ile bu problemlerin önüne geçer.
 • Ciltte bulunan siyah noktaların, aknelerin, sivilcelerin geçmesinde oldukça faydalı olan bu sabunun kullanılması ile saç derisinde bulunan kepeklerin giderilmesine katkı sağladığı bilinmektedir.
 • Ayrıca saçta bulunan dökülmenin giderilmesinde etkilidir. 
Deniz yosunu sabunu kullanımı

Deniz yosun sabununun günlük düzenli olarak kullanılması gerekir. Ara vererek kullanılırsa istenilen sonuçlar elde edilemez. Bu sebepten dolayı düzenli olarak her gün cildin deniz yosun sabunu ile yıkanması gerekir. Günlük yüz temizlemede kullanılmasının yanı sıra banyoda vücudun tamamının temizlenmesinde kullanılması oldukça faydalıdır. Böylece vücutta oluşan selülit gibi olumsuzlukların giderilmesine katkı sağlar. Düzenli olarak her gün deniz yosun sabunu ile cildin temizlenmesi ile ciltteki değişiklikler ortaya çıkar.
]]>
Yosun Sabunu Selülit https://www.yosun.gen.tr/yosun-sabunu-selulit.html Tue, 27 Nov 2018 08:49:29 +0000 Yosun Sabunu Selülit, her kadının korkulu rüyası olan selülit için önerilen yosun sabunu ile birlikte yürüyüş yaparak kolaylıkla kurtulmak mümkündür. Özellikle hanımların çok fazla hareket etmeden yaşamaları ve tüketilen Yosun Sabunu Selülit, her kadının korkulu rüyası olan selülit için önerilen yosun sabunu ile birlikte yürüyüş yaparak kolaylıkla kurtulmak mümkündür. Özellikle hanımların çok fazla hareket etmeden yaşamaları ve tüketilen bir takım yiyecek ve içeceklerin aşırı bir şekilde tüketilmesi vücutta selülit oluşumuna neden olmaktadır. Bunun  dışında kadının hızlı olarak kilo alması ve vermesi, özellikle kalça ve basenlerin, yani bacağın üst kısmının aşırı bir şekilde yağlanmasına bağlı olarak selülit meydana gelmektedir. Çoğunlukla hemen her kadının yaz aylarında en büyük korkuları selülit oluşumunu engellemek ya da meydana gelmiş olan selüliti bir an önce tedavi etmek istemeleridir. Tabi ki, vücutta oluşan selülit tedavisi için en ideal doğal yöntemlerden biriside yosun sabunu kullanımıdır. 

Yosun Sabunu Selülit İçin Faydası, önceden oluşmuş selüliti tedavi etmek için kullanılan yosun sabunu derinin altında birikmiş olan yağ tabakasının azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kalça bölgesinde ve bacaklarda kan dolaşımının hızını arttırır ve derinin altında yağ birikimi büyük ölçüde engeller. Selülit için kullanılan yosun sabunu özellikle bacaklarda sıklıkla ortaya çıkan varisi önler ve derinin daha yumuşak ve kadife gibi olmasını sağlar. Yosun sabunu kendi içeriğinde vücut için oldukça faydalı olan bitkisel yağları barındırmaktadır. Yosun sabunun içeriğinde mevcut olan bu yağlar kakao, zeytinyağı ve keten yağıdır. Bu bitkisel yağlar özellikle cilt açısından en faydalı ve şifalı olan yağlardır. Yosun sabununun içerdiği bu mucize yağlar sayesinde bacaklarda ortaya çıkan selülitlerin kaybolmasını sağlayabilirsiniz. Yosun sabununu selülit için uygularken mutlaka selülit oluşan bölgeye masaj yaparak kullanılması ve önerilmektedir. Bu şekilde yosun sabunu hem cildinizi temizler hem de derinin altında birikmiş olan yağların kolaylıkla çözülerek kötü görünümlü selülitlerin azalmasına yardımcı olmaktadır. Yosun sabununu selülit için kullanırken direk olarak cildinize temas ettirmeden ilk önce elinizde köpürterek uygulamak faydalı olurken, aynı zamanda ciltte meydana gelecek olan tahrişin de önüne geçilebilmektedir. Bacakların altı kısmında oluşan selülitler için yosun sabunu kullanırken aşağı kısımdan başlayın ve yukarıya doğru dairesel hareketler yaparak yukarıya doğru masaj yapın. Vücudunuzdaki kötü görünen selülitleri yok etmek için yosun sabununun yanında gün içinde en az 45 dakika düzenli ve tempolu yürüyüş yapılmalıdır. Ayrıca selülit oluşmaması için kişinin beslenme alışkanlığını değiştirmesi gerekmektedir. 
]]>
Yosun Çeşitleri https://www.yosun.gen.tr/yosun-cesitleri.html Tue, 27 Nov 2018 10:06:32 +0000 Yosun Çeşitleri, Yosun tatlı sularda ve denizlerde yaşayan çok çeşitli bir bitki türüdür. Genellikle deniz ve tatlı su kıyaların yakın yerlere yerleşirler. Tatlı bitkilerden oluşan yosunlar renklerine göre kırmızı, m Yosun Çeşitleri, Yosun tatlı sularda ve denizlerde yaşayan çok çeşitli bir bitki türüdür. Genellikle deniz ve tatlı su kıyaların yakın yerlere yerleşirler. Tatlı bitkilerden oluşan yosunlar renklerine göre kırmızı, mavi, yeşil, esmer yosunlar ve diyatomeler olmak üzere 5 takıma ayrılmaktalar. Bu yosunların hepsi aynı dış görünüşteki renkleri nasıl olursa olsun hepsinde klorofil denilen boya maddesi bulunmaktadır. Renkli yosunlar sıcak suya bırakıldığında renkleri ne olursa olsun eriyip kaybolur, fakat yeşil renkleri erim emektedir. Yosunlar ya döllenmiş yumurta ile ya da sporla çoğalırlar ayrıca kendi besin maddelerini de klorofil sayesinde hazırlarlar.

Yosun Çeşitleri Nelerdir Yosunlar çeşitlerine göre görüntüye sahip olurlar, şerit iplik veya ağ şeklinde olurlar.

Kırmızı Yosunlar: Bu yosunlar denizin 50-100 metre derinliklerinde bulunur. Güneş ışığı geçmeyen derin yerlerde bitkisel hayat olmaz, kırmızı yosunlar kar içinde de yaşayabilirler.

Esmer Yosunlar: Esmer yosunlar denizin diplerinde kayalara yapışmış halde yaşamaktadırlar. Bu yosunlar uzun şerit şeklinde olurlar ve uzun şeritlerinin içinde Azot gazı dolu hava kesecikleri bulunur. Azot gaz yosunun su içinde dik olarak yüzmesini sağlamaktadır.

Mavi Yeşil Yosun: Bu yosun kötü kokulu ve koyu yeşil renklidir. Organik atıklar ile kirlenmiş sularda yaşarlar ve dengesiz su koşulları çoğalmalarının nedenidir.

Saç Yosunu: Saç yosunu bitkilere tutunmuş saçlara benzemekte ve gelişmeleri için bitkilere benzer ihtiyaçları olmaktadır.

Sakal Yosunu: Yeşil, siyah, gri ve değişik renklerde olanları da vardır. Bu yosunlar çoğunlukla köklerde, taşlarda ve yaşlı yaprak uçlarında yetişirler.

Leke Yosunu: Leke yosunu genelde cam üzerinde ve sert yapraklı bitkilerin üzerinde bulunurlar ve yayılımı yavaş olur. Fazla ışıkta ve tüketilmeyen besinlerden kaynaklanmaktadır.


]]>
Yosun Balığı https://www.yosun.gen.tr/yosun-baligi.html Wed, 28 Nov 2018 04:31:11 +0000 Yosun Balığı: Biyoloji alanlarında kullanılan terimdir. Kemikli balıklar (Teleostei) takımının, dişli sazangiller (Cyprinodontidae) familyasındandır. 2-3 cm kadar uzunlukta, Asya'ya özgü ırmaklarda sürüler halinde yaşa Yosun Balığı: Biyoloji alanlarında kullanılan terimdir. Kemikli balıklar (Teleostei) takımının, dişli sazangiller (Cyprinodontidae) familyasındandır. 2-3 cm kadar uzunlukta, Asya'ya özgü ırmaklarda sürüler halinde yaşayan bir türdür. Yosun, tatlı bitkilerin çoğu ağaç ve taşların üzerinde yetişen, ilkel yapıdaki örneklerine verilen genel ad. Sporlu bitkilerden kara hayatına uyum sağlamış rizoitleri ile toprağa tutunan gametofıl ve sporofid olmak üzre 2 önemli parçadan oluşmuştur. Nemli topraklar ve ağaçların gövdesinde yaşayan otsu bitkilerdir. Yosun yiyici birçok balık çeşidi vardır.

Yosun balığı türleri şunlardır:

Otocinclus affinis: Bu küçük kedi balıkları muhteşem alg yeme özelliklerine sahiptir. Ebatları çok küçük ve 5 cm kadar olan yosun balıklarıdır. Bu nedenle hemen her boyuttaki akvaryum için uygundur. Ayrıca agresif halleri olmamakla birlikte seyri zevkli olan balıklardır. Sık sık su içerisinde zıplayarak eğlenceli vakit geçirmektedirler. Birçok yosun türünü yerler ve suyun içerisindeki bitkilere asla dokunmazlar. Bunlar özellikle kahverengi yosunlara bayılırlar. Onlar için tedirgin olabileceğiniz tek durum, onları rahatsız yeterince yiyeceklerinin olup olmadığı ve onları rahatsız edebilecek balıklarında kendi mekanlarında olmasıdır. Bu balıkları grup halinde beslerseniz kısa zamanda yosunlu alanı yiyerek tertemiz hale getirirler.

Caridina Japonica: Bu yosun balıkları çok güçlü bir alg yiyen canlılardır. İlgi alanları saç yosunu ve yeşil yosun olmaktadır.
Yosun balıkları havuz veya akvaryumlarda ya da açık su alanlarındaki yosunları yemeye bayılırlar. Bazı türleri bir akvaryumun camına zarar verecek kadar agresiftir. Eğer yosunlu su alanınız varsa yosun balığı sizin için çok iyi bir tercih olacaktır. Bu karidesler tatlı suyu sevmezler ve tuzlu suya gerek duyulur. Diğer omurgasızlar gibi bakır, metal ve balık ilaçlarına karşı hassastırlar.

Neocaridina Denticulata Sinensis: Bunlara kiraz karidesi denilmektedir. Görüntüsü çok şık görünen yosun balıklarıdır. Akvaryum veya havuz alanlarının yosundan temizlenmeye ihtiyacı varsa bir ekip kiraz karidesi bırakırsanız yosundan eser kalmayacağını göreceksiniz. Bu canlıları tek tür olarak beslemek faydanıza olacaktır. Çünkü diğer büyük balık türleri bunları bir öğün gıda olarak gözlerine kestirebilirler.

Plecostomus: Bunlara vatoz denilmektedir. Bu türler büyüdükçe boyları uzamaya meyillidir. Zamanla akvaryumda beslenmesi uygun olmayabilir. Öyle ki büyük bir vatoz akvaryum camına zarar verebilecek güçlü bir çeneye sahiptir. Bitkili akvaryumda küçük vatoz beslenmesi uygundur. Yanaklarındaki iğnelerini savunma amaçlı kullanırlar. Bu yosun balıkları akvaryumu yosundan arındırarak kristal bir görünüm oluştururlar.

Crossocheilus Siamensis: Adları Sae olarak anılmaktadır. Bunlar yosun yemeye üşendikleri için yosun balığı listesine zorla girmişlerdir. Sakal ve kırmızı yosunları yiyen ender balıklardır. Saç yosunlarını da severler. Ne yazık ki sadece yosunları yemekle kalmazlar. Akvaryum içindeki bitkileri de yerler. Birlikte yaşadıkları diğer balıkları da rahatsız ederler. Başka yiyecek seçenekleri varsa yosun tüketme durumu söz konusu olmaz.
]]>
Ağaç Yosunları Hangi Yönü Gösterir https://www.yosun.gen.tr/agac-yosunlari-hangi-yonu-gosterir.html Wed, 28 Nov 2018 17:06:59 +0000 Ağaç Yosunları Hangi Yönü Gösterir, doğadaki teknolojik aletler olmadan, sadece doğanın verdiği imkanlardan faydalanarak yön tayini yapmak için bazı bilgilerin bilinmesi gerekir. Buna örnek olarak ağaçların, kayaların veya be Ağaç Yosunları Hangi Yönü Gösterir, doğadaki teknolojik aletler olmadan, sadece doğanın verdiği imkanlardan faydalanarak yön tayini yapmak için bazı bilgilerin bilinmesi gerekir. Buna örnek olarak ağaçların, kayaların veya benzer yapıların yosun tutan yüzeyi bize kuzey yönünü gösterir. Nedeni ise güneşin güney yönünde bulunması yüzünden ağacın kuzey tarafının daha çok nem alır ve nem yosunların büyümesine yardım eden şartları sağlar, bu  yüzden de ağaçların yosun tutan yüzeyleri kuzeyi gösterir. Kuzeyi belirledikten sonra diğer yönleri bulabiliriz. 

Ağaç Yosunları Hangi Yönü Gösterir, Günlük Hayatta Nasıl Fayda Sağlar

Doğa gezileri, kamp, dağcılık gibi çeşitli faaliyetlerde de yardımcı olur. Gittiğimiz tarafın yönünü belirlemek için ve yolumuzu kaybettiğimizde yönümüzü bulmamızı sağlar. Ağaçların ve kayaların etrafını inceleyerek bulacağımız yosunlar bize yönümüzü bulmamızı sağlar. Yosun yeşilimsi kaygan türden bir bitkidir. Ufak bitkiler halinde ağaç veya kayaların üzerini kaplar. Yapışarak büyüme gösterir. Nemli bir yapıya sahiptir. Teknolojinin sağladığı kolaylıklardan faydalanamadığınız durumlarda ağaç yosunlarından yararlanmanızı tavsiye ederiz. Doğa yol göstericiniz olabilir.
]]>
Yosun Önleyici https://www.yosun.gen.tr/yosun-onleyici.html Thu, 29 Nov 2018 01:51:11 +0000 Yosun Önleyici, Suyun berrak, şeffaf rengini 24 saat içerisinde değiştiren genellikle açık havuz kenarlarında ve deniz, göllerde sıkça rastlanan mikroskobik canlılardır.Yüzme al Yosun Önleyici, Suyun berrak, şeffaf rengini 24 saat içerisinde değiştiren genellikle açık havuz kenarlarında ve deniz, göllerde sıkça rastlanan mikroskobik canlılardır.

Yüzme alanlarında denizlerin kıyılarında çok sık görülen ve insanların kayıp düşme tehlikesiyle yüz yüze gelinmesine ortam hazırlayan kişilerin paniklemesine yol açan en önemli sorun yosunların varlığıdır. Tamamen bakım eksikliğinden kaynaklanan ve zamanında müdahale ile erken temizlik bakımı yapılmaz ise bunun sonucu sizlere sorun teşkil edecektir.

Havuz suyuna hava yoluyla taşınan yüzme sporlarıyla, ham su içerisinde veya havuz kenarlarındaki çimlenmiş yeşil alanlardan yosun girebilir. Yosunlar, suda bulunan çözünmüş CO2’ yi alarak pH’ ın hızla yükselmesine neden olur.

Çeşitli yosun tipleri vardır. (Yeşil, Sarı, Siyah) En yaygın olanı ise su üzerinde serbest bir şekilde yüzen yeşil yosun olmaktadır. Kontrolü en kolay sağlanan bir türdür. Yosunların sarı ve siyah renkte olan türleri genelde havuz duvarlarına yapışır vaziyettedir. Temizlenmesi güçtür.

Yosun önleyici önemi

 • Yosun miktarının fazlalığı havuz veya deniz kenarlarında bulanık bir hal ve kirli bir görünüm oluşturur.
 • Yüzmek isteyenlerin vücudunda kaşıntının oluşmasına ortam sağlar. Yüzey üzerinde kayganlık durumu oluşturduğundan bu alanları kullananlar için tehlike oluşturur.
 • Klor ihtiyacını arttırıcı özelliğe sahiptir. Sürekli klor kullanılmasını gerektirir.
 • Dezenfektanların etkinliklerini azaltırlar.
 • Su yüzeyinde kötü bir tat oluşturur  ve koku olmasına mahal verirler. 
 • Filtre sistemini tıkamaktadırlar.

Yosun Önleyici bakımı nasıl yapılır

 • Yosun önleyici durumları sağlamak için sezon öncesinde mutlaka yüzülen alana derz bakımı yapılmalı ve bu alandaki çatlaklar dolgu malzemeleri kapatılmalıdır.  
 • Yosunlu yüzey sağlık probleminin oluşmasına sebep olmadan temizlenmelidir.
 • Yosun önleyici maddeler havuz içerisine konulmalı ve sürekli yosun kaplayan alan kontrol edilmelidir. 
 • Yosun önleyicisi kuruduktan sonra yüzme alanı temiz su ile doldurulmalıdır.
 • Aktif olarak kullanılan yüzme havuzlarının özellikle ölü noktaları gayet titiz bir şekilde fırçalanmalı ve arayla da olsa bu alana vakum yapılmalıdır.
 • Yosun önleyici ilavesi alanın temizlenmesiyle birlikte tekerrür edilerek yeterli miktarda önleyici tedbirinin alınması sağlanmalıdır.
 • Serbest klor seviyesi 1 ppm 'in alt seviyesine düşürülmemelidir.
]]>
Kara Yosunu https://www.yosun.gen.tr/kara-yosunu.html Fri, 30 Nov 2018 00:38:32 +0000 Kara yosunu, çok hücreli, foto sentetik bitkilerdir. Gerçek kökleri, yaprakları, damarları, gövdeleri bulunmaz. Kök yerine birden çok hücreden oluşan, suyu ve sudaki erimiş mineralleri alan köksü yapıları vardır. Kara yosun Kara yosunu, çok hücreli, foto sentetik bitkilerdir. Gerçek kökleri, yaprakları, damarları, gövdeleri bulunmaz. Kök yerine birden çok hücreden oluşan, suyu ve sudaki erimiş mineralleri alan köksü yapıları vardır. Kara yosunları başlangıçta yeşil renktedir. Sporların olgunlaşmasıyla kahverengine dönüşür. En basit yapılı bitki türlerinden bir tanesidir. Diğer yeşil bitkiler gibi klorofil içeren ve kendi besinini üretebilen bir bitkidir. Kara yosunları yapısal özelliklerine göre yaprak yosunları ve ciğer yosunları olarak ikiye ayrılır. Ayrıca 

Kara yosunları ılıman ve tropik ormanlarda görülen farklı türler bakımından çok yaygındır. Bazı kara yosunları ise çöl yaşamına uyum sağlamıştır. İlkel, çiçeksi ve tohumsuz bitkilerdir. Nemli topraklarda, taş aralıklarında, ağaç kütüklerinde yetişir.

Kara Yosunu
Kara yosunları çiçeksiz bitkiler olduğu için çimlenerek yeni bitkiler verebilecek tohumları yoktur. Sporofit ve gametofit evre olmak üzere 2 farklı yaşam evresi vardır. İnce saplarının ucunda bulunan spor keseleri çatlama sonucu rüzgarın da etkisiyle etrafa yayılır ve nemli yerlerde çimlenir. Bunun sonucunda genç kara yosunu bitkisi meydana gelir. Bu evreye gametofit adı verilir. Fotosentezin büyük bir kısmını gametofit nesil gerçekleştirir. Bazı gametofitlerin üzerinde gemma çanağı adı verilen yapılar vardır. Bu yapılar ana bitkiden ayrılarak eşeysiz üremeyi sağlayan yapılardır. Ertesi yıl kara yosunu bitkisinin ince yapraklarının içinde erkek ve dişi organlar gelişir. Bu erkek ve dişi hücrelerinin birleşmesi sonucu zigot oluşur. Zigot gelişimini tamamlayınca çevreye spor yaymaya başlar. Bu olay sürekli yinelenir ve her yenilemede yeni bir kara yosununu meydana gelir. Bu evreye de sporofit adı verilir. Bu şekilde üremeye eşeyli üreme adı verilir. Eşeyli ve eşeysiz üreme evreleri sürekli birbirini takip eder. 
]]>
Yosun Çayı https://www.yosun.gen.tr/yosun-cayi.html Fri, 30 Nov 2018 01:59:31 +0000 Yosun Çayı, Hızlı ve kolay bir biçimde kilo vermek, bu şekilde sağlıklı ve problemsiz olan bir yaşam sürmek pek çok insanın hayalleri arasında yer almaktadır. Yapılacaklar oldukça basit gibi görünse de uzun bir vadeye vadey Yosun Çayı, Hızlı ve kolay bir biçimde kilo vermek, bu şekilde sağlıklı ve problemsiz olan bir yaşam sürmek pek çok insanın hayalleri arasında yer almaktadır. Yapılacaklar oldukça basit gibi görünse de uzun bir vadeye vadeye yayılması ve adım adım yapılması şart olan planlar, kilo vermeyi yaşamın içine yedirilmesini de gerektiriyor. Spor yapmak, yenilenlerin yağ miktarlarına dikkat etmek, protein ve lif ağırlıklı beslenmek şeklindeki önlemlerin yanı sıra, uzmanlar bitkisel çözümlerin ve alternatif tıbbın kullanılmasını da şiddetle tavsiye edilir. 

Bu mevzuda tavsiye edilebileceklerden birisi ise zayıflama çayları şeklinde açıklanabilir. Zayıflamak için çay kullanımı senelerden buyana oldukça yaygın bir biçimde yapılmakta ve senelerdir kişiler tarafından zayıflatan çayların gücü bilinmektedir. Bu sebepten dolayı seçilen bitkiler ise senelerdir buyana kişiler ve bilim tarafından elenerek günümüzde biraz daha sınırlandırılmıştır.

Yosun ÇayıYosun çayı, günümüzde en yaygın olarak kullanılan zayıflama çaylarındandır. Denizin ve okyanusun içerisinde yetişmekte olan yosunların özenle toplanması, çeşitli işlemlerden geçirilmesi ve kullanıcıya sunulması neticesinde rahatlıkla nimetlerinden faydalanacak olan bu çay cinsi, artık Fitchoy tarafından da üretilmeye başlandı ve oldukça güvenilir bir biçimde piyasaya sunuldu. İçerisinde yosunun dışında birçok yararlı kara bitkisinden de karışımlar yer alan olan bu çay, böbrek hastalıklarından diyabete kadar birçok hastalığı geriletme mevzusundaki yardımcı tedavi özelliklerini de içerisinde barındırır. Zayıflamak için çay arıyor fakat markası, nereden alınacağı, nası kullanılacağı mevzusunda kafa karışıklığı varsa bu mevzuda tercih edilmesi gereken ürünlerin Fitchoy tarafından çoktan üretildiğini bilinmektedir.
]]>
Zehirli Yosun Tedavisi https://www.yosun.gen.tr/zehirli-yosun-tedavisi.html Fri, 30 Nov 2018 22:54:24 +0000 Zehirli Yosun Tedavisi, cildimizi, hücrelerimizi yenilemek, tazelik ve zinde olma açısından oldukça önemli bir yapıya sahiptir. Geçmiş yıllardan günümüze kadar devam eden yosun tedavisi yıllar geçmesine rağmen uğradığı rağ Zehirli Yosun Tedavisi, cildimizi, hücrelerimizi yenilemek, tazelik ve zinde olma açısından oldukça önemli bir yapıya sahiptir. Geçmiş yıllardan günümüze kadar devam eden yosun tedavisi yıllar geçmesine rağmen uğradığı rağbetten biraz olsun kaybetmeden devam etmektedir. İçerisinde yer alan birçok element açısından oldukça zengin bir yapıya sahip olan yosun cildi farklı mineraller yardımı ile besle ve cildin taze bir şekilde kalmasına yardımcı olmaktadır. İçinde yer alan potasyum, su dengesinin düzgün bir hal almasına, sodyum, vücutta fazla bulunan doku sıvısının atılması için yardımcı olur. Yani yosun ile uygulanacak bir tedavi ya da yapılan bir banyo ile cildimizi sıkılaştırma ve kan dolaşımını hızlandırma açısından oldukça yararlıdır.

Zehirli yosun tedavisinin uygulanması sonucunda alınacak faydalar
Yosun masajı, selülit, sarkan deri, gözaltı morlukları, beden üstünde sıkılaştırma ve inceltme etkisiyle kilo vermeye yardımcı ve doğum sonrası oluşabilecek bütün çatlakların tedavi edilmesi için güvenli bir şekilde kullanılma imkanı tanımaktadır. Selülit, göbek ve çevresinde oluşan fazlalıklar ve vücudu sıkı bir hale getirmek için yosun yöntem ya da yöntemlerinin kullanılması geçmişten günümüze kadar uygulanan şekillerin başında gelmektedir. Yosun zehirli bölgede yağ oluşmasını önler ve cildi sıkı bir hale sokar. Metabolizmanın işleyişini hızlandırır, toksik ve atık maddelerin atılmasına yardımcı olan tedavilerin başında gelmektedir.

Zehirli yosun tedavisinin uygulanması ve seans süresi
Öncelikle yapılması gereken deniz tuzu ve aromatik özel yağlar yardımı ile yaklaşık olarak 45-50 dakika kadar tüm bedene peeling(yani diğer adıyla soyma) işlemi yapılmalıdır. Bu işlemi yapıp bitirdikten hemen sonra bedenin özellikle problemli olan yerlerine masaj uygulayarak cildin ölü hücrelerinden olabildiğince kurtulması sağlanır. Cilde yeteri kadar masaj uygulandıktan sonra kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı bir etkiye sahip olan yosun maskesi uygulanır ve hava ile temasın kesilmesi için jelatin yardımıyla sarılır. Isı termal battaniyesi yardımıyla yaklaşık olarak 25 dakika uygulanır. Bütün bu işlemler yaklaşık olarak 80-90 dakika arasında bir süre içerisinde sonlanmaktadır. Maske yapımı esnasında da vücuda masaj uygulanması gerekmektedir.

Zehirli Yosun Tedavisi
Zehirli yosun tedavisinin uygulanma sıklığı
Bu söz konusu olan yosun tedavisinin uygulanma sıklığı, kişiden kişiye, cinsiyete ve vücut yapısına göre değişiklik göstermektedir. Bünyesi kaldırmayan kişiler için önerilen tedavi sıklığı on beş günde bir olarak tavsiye edilir. Ama selülit ya da zayıflama adına bu tedavi uygulanmak isteniyorsa her hafta en az bir sefer olacak kadar uygulanması gerekmektedir. Bu tedavinin uzman kontrolü olmadan yapılmaması gerektiğini de söylemek istiyorum. Çünkü kullanılan bazı karışım ve yağ oranı oldukça önemlidir. İyi bir şekilde karıştırılmamış ya da uygun oranda konulmamış yağ beklenenin altında sonuçlar alınmasına sebep olabilmektedir.
]]>
Sphagnum Yosunu https://www.yosun.gen.tr/sphagnum-yosunu.html Sat, 01 Dec 2018 21:59:37 +0000 Sphagnum Yosunu, Bu yosun, sphagnaceae familyasından olan, çoğu Kuzey yarımkürede, birazı da Güney yarımküredeki turbalıklarda yetişmekte olan, turba yapımı için kullanılan, 150 ile 350 arasında çeşidi bulunan, bir kara y Sphagnum Yosunu, Bu yosun, sphagnaceae familyasından olan, çoğu Kuzey yarımkürede, birazı da Güney yarımküredeki turbalıklarda yetişmekte olan, turba yapımı için kullanılan, 150 ile 350 arasında çeşidi bulunan, bir kara yosunu cinsidir. 

Canlı ve ya ölü turba yosunları kendi hücreleri içerisinde, bol miktarda su bulundururlar. Bu su tutumundan ötürü, turbalıklarda topraklardan hoşlanan fundamsı türde çalılar ,salepgiller ve etçil bitkilerin yetişmesi için uygun bir ortam sunar. Bataklıkların hakimi konumundadır. İlk çağlardan bu yana, üstünlük özelliği bulunmaktadır.
Sphagnum Yosunu
Sağlıklı bir Sphagnum yosunu, biraz canlı biraz da ölü gibidir yani ölü ile diri arası olan bir bitkidir. Büyüme sadece üst bölümlerde devam ederken, alt kısımlar ise ışığın yetersizliğinden dolayı çoktan ölmüş ve çürüme olayı başlamıştır. Bu özelik şu şekilde anlatılabilir; sphagnum ne bir kökü olan, nede bitki içindeki sıvıyı taşımaya yardımcı olan, hakiki bir dolaşım sistemi olan bir bitki türüdür. Bitkinin beslenmesi ve gelişmesi alt kısımlarından ayrıdır ve de sadece uçlardaki bir kaç cm'lik bölümde ortaya çıkar. Bitkinin yaşayan uçlarının altında yer alan sapları ve yapraklarından oluşan ölü kısmı, bitki uçlarına yeterli suyu depolayarak ve aktif olarak da su seviyesini arttırır. Bu yosun türüne son yıllarda rekabet gösterilmektedir. Evde dikimi de yapılıp, yetiştirilmektedir.

]]>
Toz Yosun https://www.yosun.gen.tr/toz-yosun.html Sun, 02 Dec 2018 06:57:30 +0000 Toz yosun, yosun, suda veya karada yaşayan bitki ya da bitki benzeri canlılardır. Karada yaşamını sürenler kara yosunu, suda yaşayanlar ise alg olarak tanımlanır. Kayalıklarda, ağaç gövdelerinde, sıcak çöllerde, d Toz yosun, yosun, suda veya karada yaşayan bitki ya da bitki benzeri canlılardır. Karada yaşamını sürenler kara yosunu, suda yaşayanlar ise alg olarak tanımlanır. Kayalıklarda, ağaç gövdelerinde, sıcak çöllerde, denizler gibi farklı ortamlarda yosuna rastlamak mümkündür. Sık öbekler halinde ya da kadife gibi yumuşak katmalar halinde büyürler. Diğer bitkilerde olduğu gibi kök, gövde ve yaprak şeklinde değil farklı şekilde büyürler. Toz yosun, genellikle deniz yosunundan elde edilir. İçerisinde birbirinden farklı vitamin ve mineraller barındır. Cilt sağlığı için çok faydalıdır. Cilde maske şeklinde hazırlanarak uygulanır. Cildi kirden ve yağdan arındırarak, nem oranını arttırır. Cilde esnek bir yapı kazandırır ve kırışıklıklara karşı korur. Antibakteriyel özelliğiyle gözeneklerin temizlenmesini ve sıkılaşmasını sağlar. Her cilt tipi için kullanılabilir. Hassas cilt yapısına sahip olan kişiler gönül rahatlığıyla kullanabilir, ciltte kaşıntı ya da tahrişe yol açmaz.

Cilt için toz yosun nasıl kullanılır

 • 2 yemek kaşığı deniz yosunu
 • 2 yemek kaşığı ılık su
 • 1 şeker kaşığı bal

Hazırlanışı: Aktarlardan temin edilecek olan yosun yaprak şeklinde ve kurutulmuş olduğu içine ilk önce yosunu toz haline getirmek gerekir. Bunun için kahve öğütücü ya da havan kullanılabilir. Öğütücüden geçirilen yosunun tamamen toz halinde olması gerekir. Bir kasenin içine öğütülmüş toz yosun alınır. Üzerine ilk önce 1 yemek kaşığı su eklenerek karıştırılır. Sert bir kıvam alan karışıma 1 yemek kaşığı su daha ilave edilerek macun kıvamına gelmesi sağlanır. Bu aşamada içine bal eklenerek homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen toz yosun maskesi cilde eşit şekilde sürülür. Yaklaşık yarım saat kadar bekletilerek ılık su yardımıyla temizlenir. Etkili sonuca ulaşabilmek için maske düzenli olarak haftada bir defa uygulanmalıdır.

Toz yosun, zeytinyağı ve bir miktar su ile karıştırılarak da cilt için kullanılabilir. 3 yemek kaşığı toz yosun, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve yeteri kadar su karıştırılır. Macun kıvamına gelen karışım cilde uygulanarak 1saat bekletilir. Daha sonra ılık suyla yıkanarak ciltten arındırılır.

Toz Yosun

Hazırlanan maske kullanılmadan önce cildin mükemmel bir şekilde temizlenmesi gerekir. Kullanımdan bir gün önce cilde peeling yapmak maskenin etkisini arttırmak için önemlidir. Toz yosunla hazırlanan maske hazırlanır hazırlanmaz hiç beklemeden cilde uygulanmalıdır. Çünkü bekletildiğinde kuruyarak kullanılmaz hale gelebilir. Maske cilde aşağıdan yukarı doğru dairesel hareketlerle uygulanmalıdır. Göz ve dudak kenarlarına değdirilmemelidir. Yüze kullanıldıktan sonra toz yosun maskesi artmışsa eller için kullanılabilir.

Toz yosunun cilde faydaları

 • Sivilce problemine karşı iyi gelir.
 • Antioksidan etkisiyle vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.
 • Cildi besleyerek canlılık ve tazelik kazandırır.
 • Yaşlanmayı yavaşlatıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Sivilce, akne ve cilt lekelerine karşı iyi gelir.
]]>
Deniz Yosunu Gübresi https://www.yosun.gen.tr/deniz-yosunu-gubresi.html Thu, 23 Jan 2020 04:07:16 +0000 Deniz Yosunu Gübresi; Deniz yosunu; okyanuslarda, denizlerde ve tatlı sularda yaşamakta olan, basit bir su bitkisi çeşitidir. Kırmızı, yeşil ya da kahverengi renkte olabilir. Kırmızı ve koyu kahverengi görünümdeki deniz yosunla Deniz Yosunu Gübresi; Deniz yosunu; okyanuslarda, denizlerde ve tatlı sularda yaşamakta olan, basit bir su bitkisi çeşitidir. Kırmızı, yeşil ya da kahverengi renkte olabilir. Kırmızı ve koyu kahverengi görünümdeki deniz yosunları, genel olarak denizlerde bulunur. Yeşil renkte olanların pek çoğu ise, tatlı sularda yaşar. Deniz yosunları insan ve hayvanlar için besin olarak kullanıldığı gibi, gübre olarak da çoğu zaman kullanılmaktadır. Deniz yosunu gübresinin bitkilere oldukça faydası vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

 • Bitkilerde kuvvetli kök gelişimini sağlayıp, bitkilerin topraktan daha fazla besin maddesi ve su almasına yardımcı olur. Sağlıklı bir gelişme süreci sağlar.
 • Suda çözünebilen inorganik gübreleri kök bölgesinde depolar ve bitki ihtiyaç duydukça, bunları serbest hale getirir.
 • Gübre makro ve mikro besin elementlerinin toprakta dengeli bir şekilde ve uzun süreli alınmasını sağlayıp, verimi yükseltmekte ve aynı zamanda kaliteyi de arttırmaktadır.
 • Organik olan deniz yosunu gübresi, tohumda çimlenme sürecini hızlandırır. Bitkinin hayatta kalabilme durumunu arttırmada yardımcı olur. Fidelerin hızlı bir şekilde ve daha kuvvetli gelişmelerini sağlar.
 • Yararlı toprak mikroorganizmaların gelişmeleri ve çoğalmaları üzerinde uyarıcı bir etkisi vardır. Bunların topraktaki miktarını ve işlevlerini arttırır.
 •  Deniz yosunu gübre tarım ilaçlarının etkilerinin daha fazla olmasını sağlar. %25 gibi bir katkısı vardır.
 •  Bitkilerin kurak hava, yetersiz güneş, fazla su, aşırı sıcak ve soğuk gibi çevresel faktör stres kaynaklarına karşı dayanıklılığını arttırır.

Deniz Yosunu Gübresi

Deniz yosunu gübresi mümkün olduğunca, çocuklardan uzak tutulmalıdır ve çocukların bulunduğu bir ortamda saklanmamalıdır. Deniz yosunu gübresi uygulaması sırasında, bir şey yenilip içilmemeli, deri ve  özellikle göz temasına karşı önlem alınıp, koruyucu giysiler kullanılmalıdır. 

]]>
Yosun Tohumu https://www.yosun.gen.tr/yosun-tohumu.html Mon, 03 Dec 2018 22:37:58 +0000 Yosun tohumu, yosunun oluşması için gerekli olan ilk aşamadır. Ülkemiz de olmaması ya da az olması sebebiyle dış ülkelerden alımı yapılmaktadır. Orta hızla yayılarak ilerleyen yosunlar, yaz ve kış aylarında da yeşil, kadif Yosun tohumu, yosunun oluşması için gerekli olan ilk aşamadır. Ülkemiz de olmaması ya da az olması sebebiyle dış ülkelerden alımı yapılmaktadır. Orta hızla yayılarak ilerleyen yosunlar, yaz ve kış aylarında da yeşil, kadife benzeri renktedirler. Ekildiği yeri halı gibi kaplayan yer örtücüdür. Her bahar aylarında, üzerinde sayısız inci tanesi gibi çiçekler açarlar. Yosun tohumları, küçük, büyük olarak yapılarında farklılık gösterirken, büyüme ve çoğalma gibi de farklılıklar gösterirler. Kolaylıkla bulundukları yere alışır ve çimlenmek için yer tutarlar. Yosun, bir kez yerini tam olarak algıladığı zamandan sonra genişleyerek ekildiği alanı kaplar. 
Yosun Tohumu 
Yosun tohumu, yıllarca tazeliklerini korur ve ilk günkü gibi kalmak için epeyce gayret gösterirler. Tabi her zaman her şeyin olduğu gibi en taze olanı dikmek en doğru karardır. Çünkü daha hızlı çimlenir ve gelişirler. Yosun tohumları, ekerken bulunan bölgenin yetiştirmeye uygun olup olmadığına dikkat edilmeli ve artırılmalıdır. Çünkü uygun olmayan bölge de yetişen tohumlar kolay verim veremez ve yıllar boyu sürekliliğini koruyamazlar.
]]>
Yosun Alerjisi https://www.yosun.gen.tr/yosun-alerjisi.html Tue, 04 Dec 2018 08:34:10 +0000 Yosun alerjisi, yosun suda ya da karada yaşamını sürdüren basit bir yapıya sahip olan bitki ya da bitki benzeri ilkel canlılara verilen isimdir. Suda yaşayan yosunlara "alg", karada yaşayanlarına ise "kara yosunu" adı verilmektedir. Yosun alerjisi, yosun suda ya da karada yaşamını sürdüren basit bir yapıya sahip olan bitki ya da bitki benzeri ilkel canlılara verilen isimdir. Suda yaşayan yosunlara "alg", karada yaşayanlarına ise "kara yosunu" adı verilmektedir. Sıcak, soğuk, nemli, kuru ortam demeden her türlü ortamda yaşayabilmektedirler. Pamuksu bir yapıya sahip olarak ya da yığılarak büyürler. Yosunlar diğer bitki türlerinde olan yapıdan çok farklıdırlar. Kök, gövde ve yaprak şeklinde farklı organlar oluşturmazlar. İçerisinde klorofil bulunan çiçeksiz ve aynı zamanda sporlu bitkilerdir. Birçok alanda ham madde olarak kullanılmaktadır. Bununla beraber bazı Uzak Doğu ülkelerinde besin maddesi şeklinde tüketilmektedirler.

Alerji, bağışıklık sisteminin alerjene karşı vermiş olduğu tepkiye denilmektedir. Alerji görülen aile bireyleri varsa sizde de aynı ya da başka türde alerjiler olabilmektedir. Yosun alerjisi sık rastlanmayan fakat bulunan bireylerde ciddi cilt problemlerine sebep olabilen bir rahatsızlıktır. Genel olarak bu alerji türüne sahip olan bireyler yaz aylarında gitmiş oldukları tatil köylerinde ya da sığ olan yerlerde yüzmeyi tercih etmelerinden sonra ciltte bariz bir şekilde belli olan kabarmaların olduğunu ve giderek kızardığını söylemişlerdir. Bu durumun yosun alerjisinden kaynaklandığı anlayan insanların sayısı yok denecek kadar azdır. Durum böyle olunca bazıları doktorun yolunu tutarken bazıları da denize gitmeye devam etmiş. Doktora giden bireyler birkaç tahlil yaptırarak bu sorunun genel anlamda ne sebepten dolayı kaynaklandığını anlamaktadırlar. Bu durumu farkında olmayıp denize girmeye ve denizde bulunan algler tarafından temasa maruz kalan bireyler ise daha ciddi sorunlara maruz kalmaktadırlar. Alerji, erken fark etme durumunda vücuda fazla bir sıkıntı yaşatmaz. Fakat durumun farkında olmadan saatlerce maruz kalındığında ölüme kadar götürmektedir.

Yosun Alerjisinin Belirtileri
Alerjinin belirtilerini bilmek oldukça güçtür. Alerjisi olan birey, alanında uzman olan hekimlere danışmadan bu konu hakkında bilgi sahibi olamamaktadır. Alerjinin belirtileri arasında en önemlisi bulunduğumuz ortamdır. Bu özellik tüm alerjenlerde olduğu gibi yosun alerjisinde de geçerlidir. Kara yosunu ya da algler ile yakın temas içerisine giren alerji sahibi bazı etkilere maruz kalmaktadır. Kızarıklık oluşması, kaşınma, baş dönmesi ve benzeri birçok örnek vermek mümkündür.

Yosun Alerjisi
Yosun Alerjisinde Tedavi
Yosun alerjisinin tedavi süreci test yapıldıktan sonra başlar. Alanında uzman olan hekimler tarafından yapılan cilt ve kan testleri, bu durumun seviyesini belirlemek adına önemlidir. Bağışıklık sistemini baz alarak yapılan bu testlerin bazılarının negatif yönde çıkması halinde başka testlere de yapılabilmektedir. Tüm bunlar yapıldıktan sonra doktor tedavi sürecini iki ayrı kategoride düzenlemektedir. Bunlardan ilki bu duruma sebep olan yosundan uzak durmaktır. Bu konu hakkında gerekli olan tüm bilgi ve önerileri söyleyecektir. İkinci olarak da ilaç tedavisi uygulamaktır. Baş gösteren şiddetli belirtilerin etkisini hafifletmek ve yaşam kalitesini arttırmak için uygulanan bu aşama, ciddi sorunların oluşmasını önlemek için muhakkak süreklilik içinde uygulanmalıdır.
]]>
Yosun Yaprağı https://www.yosun.gen.tr/yosun-yapragi.html Tue, 04 Dec 2018 09:39:29 +0000 Yosun Yaprağı, Yosun yaprağı kırmızı alglerden olan yenebilen bir bitkidir. Yosun yaprağının Japonca adı Noridir. Nori Japon teriminde yenebilir yosun türleri arasında yer alan ve deniz sebzesi demektir. Genel olarak yosun yapra Yosun Yaprağı, Yosun yaprağı kırmızı alglerden olan yenebilen bir bitkidir. Yosun yaprağının Japonca adı Noridir. Nori Japon teriminde yenebilir yosun türleri arasında yer alan ve deniz sebzesi demektir. Genel olarak yosun yaprağı nori bütün yosunlar için kullanılan terimdir. Yosun yaprağı nori Japon öyküsü Utsubo Monogatari döneminde yiyecek olarak yer almaktadır. Orijinal yosun yaprağı macun haline bulunmaktadır.

Yosun Yaprağı Üretimi

Yosun yaprağı işlenmesi ve üretimi ile tarım tekniği olmuştur. Yosun yaprağı kontrollü olarak üretimi yapılmaktadır. Yosun yaprağı üretimi yapılan çiftlikler deniz kenarlarında yer almakta ve deniz üzerinden sallanan ağlar yardımı ile yetiştirme işlemi yapılır. Yosun yaprağı tohumu çok hızlı büyüme özelliği olan bir bitkidir. Yosun yaprağı tohumlama aşılaması yapıldıktan sonra 45 gün içerisinde hasat yapıla bilinmektedir. Çok çabuk büyümekte ve gelişmekte olan yosun yaprağı her on günde bir tek tohumdan hasat yapılabilir. Yosun yaprağı hasatının verimli olması için özel makine yardımı ile yapılmaktadır. Yosun yaprağı kalınlığı yaklaşık 20 cm boyunda 18 cm eninde olur ve ağırlığı 3 gram civarında olan yaprak kağıt kalınlığındadır. Yosun yaprağı üretimi batılı ülkelerde kaliteye bakılarak yaprak başına 3 cent iken Çin'de üretimi yapılan yosun yaprağı 90 cent olarak satılmaktadır. Yosun yaprağının üretimi dünyada en çok Japon olarak bilinir. Yıllık yosun yaprağı üretimi 350.000 tondur. 600 kilometre karelik alanda yapılan yosun yaprağı üretimi yıllık bir milyar dolar pazar oluşturmaktadır. Yosun yaprağı üretiminde Çin ikinci sırada gelmektedir.

Yosun Yaprağı
Yosun Yaprağı Kullanımı

Yosun yaprağı genellikle sarım malzemesi olarak kullanılmaktadır. Suşi ve onigiri sarımlarında kullanılır. Ayrıca yosun yaprağı Japonya da çorba çeşitleri ve erişte yemeklerinde bir çeşit çeşni olarak ta kullanılmaktadır. Yosun yaprağı tek başına yenilmek istendiği zaman kullanılmadan önce biraz kızartılarak soya sosu ve baharatlarla birlikte yenebilir. Noritsukudani (soya sosu macunu) ile de karıştırılarak yenilmektedir. Yosun yaprağı yakisoba ve okonomiyaki gibi yemeklerde yeşil garnitür olarak yenilebilir. Yosun yaprağı nem alma özelliği çok çabuk olduğundan saklanılan ortamlarda mutlaka kurutucu ekipmanlar bulundurulmalıdır.

Yosun Yaprağı Besin Değeri

Yosun yaprağı içerisinde A, B, C vitaminlerinin yanı sıra demir ve kalsiyum içermekte. Ayrıca yosun yaprağında yüksek miktarda diyet lifi ve protein bulunmaktadır.

]]>
Yosun Sabunu https://www.yosun.gen.tr/yosun-sabunu.html Wed, 05 Dec 2018 02:40:30 +0000 Yosun Sabunu, Bu sabun deniz yosunundan elde edilir. Yosun sabunu cilt için mükemmel bir temizlik ürünüdür. Yosun ile cilt bakımı yapan güzellik merkezleri, yosunun yararlarını, övmekle bitiremiyor. Yosun sabunu da en az Yosun Sabunu, Bu sabun deniz yosunundan elde edilir. Yosun sabunu cilt için mükemmel bir temizlik ürünüdür. Yosun ile cilt bakımı yapan güzellik merkezleri, yosunun yararlarını, övmekle bitiremiyor. Yosun sabunu da en az yosun kadar faydalı ve cilt için şifa niyetinde bir üründür. Yosun sabunu yüksek oranda protein, mineral ve vitamin içerir. Fosfor, kalsiyum ve iyot bakımından oldukça zengindir. Yosun sabunu C vitamini ve B vitaminlerini de bünyesinde bulundurur.

Yosun Sabununun Faydaları

 • Yosun sabunu cilt için çok faydalıdır, cildi gerer ve yumuşatır.
 • Cildin nem dengelenmesinde ve yüz parlamasında oldukça etkilidir.
 • Cilde duruluk ve hafiflik verir.
 • Yosunun denizden almakta olduğu mineraller cildi dinlendirir ve mükemmel bir parlaklık kazandırır.
 • Yosun sabunu ile banyo yapıldığı zaman ölü deriyi yok eder.
 • Yosun sabunu cildin yaşlanmasını geciktirir.
 • Yosun sabunu selülit için mükemmel bir çözümdür.
 • Vitamin açısından çok zengindir.
 • İçinde bulunan yoğun A, C ve E vitaminleri kolajen ve ilastin liflerinin oluşumunda etkiye sahiptir.
 • E vitamini ise cildin kırışmasını önler.
 • Yosun tuz içerdiğinden dolayı antiseptik özellik taşır,bakterilere ve mikroplara karşı koruyucudur.

Yosun Sabunu

Yosun Sabununun kullanım şekli

Yosun sabunu ile cilt problemleri için düzenli bir şekilde her gün sorunlu olan bölge yıkanmalıdır. Günlük cilt temizliğiniz ve banyoda bütün vücut temizliğinde yararlanılabilir. Selülit için her gün selülitli olan bölgeye masaj yapılır ve ardından yıkanır. Deniz yosunu içerikli sabunlarla yıkanılan ciltlerdeki değişimi en fazla 4 hafta içerisinde fark edeceksiniz.

]]>
Deniz Yosunu Faydaları https://www.yosun.gen.tr/deniz-yosunu-faydalari.html Wed, 05 Dec 2018 22:13:22 +0000 Deniz Yosununun Faydaları, Yosun diğer ismi moss olan çiçeksiz bir bitki türüdür. Yaşadığı yerler; kayaların diplerinde, nemli ağaç gövdelerinde ve denizlerde asalak olarak yaşayan bitkilerdir. Riyozit olarak bilinen bölü Deniz Yosununun Faydaları, Yosun diğer ismi moss olan çiçeksiz bir bitki türüdür. Yaşadığı yerler; kayaların diplerinde, nemli ağaç gövdelerinde ve denizlerde asalak olarak yaşayan bitkilerdir. Riyozit olarak bilinen bölümlere sahip, klorofil içeren yosunlar sporlu bitki türleridir. Kullanım alanları; eczalıkta, sanayide ve tıp alanında kullanılan bir bitki türüdür. Yosunlar Japonya ve Çin gibi uzak ülkelerde besin maddesi olarak tüketilmektedir. Yosunlar makroskobik, mikroskobik, tüpsü, yapraksı, ipliksi ve şeritsi şeklinde olabilirler.

Yosunun Faydaları

 • Katkı maddesi içermeyen tamamen akvaryumda ve doğada kendiliğinden oluşan yosunlar hazır yemlerden daha sağlıklıdır.
 • Yosun ile saçlarınızı yıkadığınızda saçlarınız güçlenir ve parlar.
 • Otçul olarak beslenen balılar için doğal ek bir besindir.
 • Yosun sürülen bölgeleri zayıflatıcı özelliğine sahip bir bitkidir.
 • Haşlanan yosun bağırsakta oluşan kurtları döker.
 • Cilt güzelliği için yosun maske olarak kullanılmaktadır.
 • Selülitler için oldukça faydalıdır. Düzenli kullanımda selülitleri yok ettiğini göreceksiniz.

Deniz Yosunu Faydaları

Yosunun Zararları

 • Yosun etçil olarak beslenen balıkların sindirim sistemini bozacağı için  tercih edilmemelidir.
 • Akvaryumunuzu temizlemek amacı ile koyduğunuz yosunlar akvaryumun iç motorlarını sararak motorun çalışmasını engellemektedir
 • Yosun ishal ve kabızlığa neden olabilir.
 • Yosun akvaryumun içerisine ışık veren ampul, florans v.b suya yakın ise çevresini sararak akvaryuma yeterli ışığın gelmemesine sebep olacaktır.
 • Yosun akvaryumun camına yapıştığında dışarıdan bakıldığında sisli ve bulanık bir görünüm sağlar.
]]>
Deniz Yosunu Maskesi https://www.yosun.gen.tr/deniz-yosunu-maskesi.html Thu, 06 Dec 2018 16:28:48 +0000 Deniz Yosunu Maskesi, cilde esnekliğini veren ve cildin kırışmasını engelleyen bir cilt bakım yöntemidir. Deniz yosunu kurutulmuş yaprak halinde aktarlardan temin edilebilir. Yosunun her çeşidi cilt bakım yöntemleri için uyg Deniz Yosunu Maskesi, cilde esnekliğini veren ve cildin kırışmasını engelleyen bir cilt bakım yöntemidir. Deniz yosunu kurutulmuş yaprak halinde aktarlardan temin edilebilir. Yosunun her çeşidi cilt bakım yöntemleri için uygundur. Fakat deniz yosunu mineral açısından kara yosunundan daha faydalıdır ve dır. Sivilce problemlerinin giderilmesinde kullanılabilir. Deniz yosunu anti aging özelliği sayesinde cildin genç kalmasına ve gençleşmesine de yardımcı olur. Hücre yapılandırıcı özelliği de vardır. Hücrelerin iyi beslenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda yüksek oranda E vitamini içerdiği için cildi nemlendirici özelliği vardır. O nedenle cilt bakım yöntemi olan maskelerde sıkça tercih edilir. Yosun maskesinin antioksidan özelliği bulunur ve dolayısıyla cildi toksinlerden arındırır. Kullanılan maskeler cildin birçok ihtiyacına cevap verir. 

Deniz yosunu maskesine örnek olarak, aktardan alınmış yaprak yosun toz haline getirilir. Hazırlanan toz yosun bir kabın içerisine alınarak 1 yemek kaşığı ılık su ile karıştırılır. Karışım katılaşınca içerisine 1 yemek kaşığı daha ılık su eklenir. Macun kıvamına gelinceye kadar karıştırılmalıdır. Bu karışımın içerisine zeytinyağı, bal yada aloe vera jelinden biri katılabilir. Zeytinyağı cilde yumuşaklık katarken, bal cildi nemlendirir ve aloe vera jeli de tahriş olan cildin tamirini yapar. Hazırlanan karışım temizlenmiş cilde uygulanmalıdır. Maske çok çabuk kuruyacağı için hazırlandıktan hemen sonra vakit kaybetmeden yüze sürülmelidir. Maske cilde uygularken aşağıdan yukarıya hareketler yapılmalıdır. Göz ve dudak çevresine temas etmemelidir. Boyun bölgesine de mutlaka uygulanmalıdır. Maske cildin görünmeyeceği kalınlıkta sürülmelidir. Sürme işleminden sonra cilt üzerinde 20 dakika bekletilmelidir. Bekledikten sonra ılık suyla yıkanmalıdır.

Deniz Yosunu Maskesi
Deniz yosunu maskesi kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler

Deniz yosunu maskesi her yaş grubunun kullanıma uygundur. Ellerde, dekolte bölgelerinde, kollarda oluşan kırışıklıkları azaltılmasında ve yeni kırışık oluşmasını biraz olsun önleyebilmek için bu bölgelerde de uygulanabilir. Akşam saatlerinde uygulanması daha uygundur. Böylece yeni hücre oluşumu desteklenmiş olur. Cilt tiplerine göre bu maske; çok yağlı bir cilde sahipleri için haftada bir, aşırı kuru bir cilt sahipleri için 15 günde bir ve karma bir cilt tipine sahipleri için 10 günde bir uygulanabilir. 
]]>
Yosun Maskesi https://www.yosun.gen.tr/yosun-maskesi.html Thu, 06 Dec 2018 16:48:59 +0000 Yosun Maskesi, Yosun maskesini birçok aktarda bulabilmek gayet mümkün. Ancak yosun maskesini evinizde de hazırlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler; Öncelikle yaprak şeklinde kurutulmuş olan yosunu toz haline getirmelisiniz. Yosun Maskesi, Yosun maskesini birçok aktarda bulabilmek gayet mümkün. Ancak yosun maskesini evinizde de hazırlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler; Öncelikle yaprak şeklinde kurutulmuş olan yosunu toz haline getirmelisiniz. Toz haline getirdiğiniz yosununun 1 veya 2 yemek kaşığı kadarına, 1 veya 2 çorba kaşığı ılık su, isteğe göre bir tatlı kaşığı bal karıştırarak, bir macun kıvamına getiriniz. Macun kıvamına geldikten sonra yosun maskenizi, yüzünüzün istenilen bölgesine uygulayınız. 20 dakika sonra kuruyan maskenizi su ile yıkayınız. Maskenizin daha iyi sonuçlar vermesi için, bu işlemi ayda 3 veya 4 kere uygulayınız.

Vitamin ve mineraller açısından çok zengin bir içeriğe sahip olan deniz yosunu, cildi kirden, yağdan arındırırken cildin nemlenmesine ve beslenmesine yardımcı olur. Bu alanda yapılan klinik çalışmaları da bir hayli fazla olmakla birlikte, cilde esnekliğini veren ve kırışmasını engelleyen kolajen üretimini tetiklediğine inanılmaktadır. Anti bakteriyel özelliği ile gözenekleri derinlemesine temizlerken, cilde sıkılık kazandırmaktadır. Yosun maskesinin en önemli özelliği ise her cilt tipine uygun olmuş olmasıdır. Ayrıca hassas olan ciltlerde herhangi bir tahrişe neden olmamaktadır.

Yosun Maskesi
Cilt güzelliğine önem verenler, özellikle bu yosun maskesini kullandıktan sonra, bu üründen çok olumlu sonuçlar aldıklarını söylemektedirler. Hazırlanışı ve yüze uygulanması, çok basit olan bu maskeyi herkes günlük hayatında rahatlıkla kullanabilir. Bu maskeyi kendi evinde yapmaya üşenenler için de bir çok alternatif vardır. Örneğin, güzellik merkezlerinde ve aktarlarda her an bu ürünü, bulabilmek mümkün olabilmektedir.
]]>
Yosun Çorbası https://www.yosun.gen.tr/yosun-corbasi.html Fri, 07 Dec 2018 11:24:37 +0000 Yosun Çorbası, herkes tarafından bilinen bir çorba türü değildir. Ancak bir çok faydası vardır. Yosunun haşlaması veya kaynatması çocuklardaki kurtları döker. Dişleri kuvvetlendirir. Saç köklerini kuvvetlendirir. Bu çorba K Yosun Çorbası, herkes tarafından bilinen bir çorba türü değildir. Ancak bir çok faydası vardır. Yosunun haşlaması veya kaynatması çocuklardaki kurtları döker. Dişleri kuvvetlendirir. Saç köklerini kuvvetlendirir. Bu çorba Kore'nin meşhur çorbalarından biridir. Yosun Çorbası bol mineralli ve vitaminlidir. Kore'de doğum yapan bayanlara içirilir. Doğum günlerinde de bu çorba yapılır. Bu yüzden çorbanın bir diğer adı da doğum günü çorbasıdır.  Doğum sonrasında ve doğum günlerinde yosun çorbası Kore' de gelenek haline gelmiştir. 

Yosun Çorbası İçin Gerekli Malzemeler:
 • 200 gram kuru yosun
 • 100 gram dana antrikot
 • 2 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı susam yağı
 • Tuz
 • Soya Sosu
Yosun Çorbası Yapılışı:

Kuru yosunları ilk önce yirmi dakika ılık suda bekletin. Kuru yosunlar yumuşayınca yosunları küçük küçük doğrayın. Tavada önce etleri kavurun. Daha sonra yosunları, susam yağını koyun. İki sarımsağı küçük küçük doğrayın ve tavanın içine atıp soteleyin. Et ve yosunlar iyice kavurduktan sonra göz kararı  soğuk su koyun. Orta ateşte suyun kaynamasını bekleyin ve ara ara karıştırın. Su kaynadıktan sonra kısık ateşe alın. Etler ve yosunlar iyice yumuşayıncaya kadar kaynatmaya devam edin. Yosun Çorbası Ocağı kapamadan son olarak soya sosu seviyorsanız sadece soya sosu yada tuzu seviyorsanız sadece tuz atabilirsiniz. Eşit olarak ikisinden de atabilirsiniz. Yanına sade pirinç pilavı yapabilirsiniz.

Yosun Çorbası hazır. Afiyet olsun. 
]]>
Deniz Yosunu https://www.yosun.gen.tr/deniz-yosunu.html Fri, 07 Dec 2018 18:39:25 +0000 Deniz Yosunu, bitkisi bir diğer ismi ile moss, deniz diplerinin yanı sıra suların yüzünde, nemli olan ağaçların gövde kısımlarında ve kaya aralarında yaşamaktadır. Deniz yosununun rizoyit isimli kısımları bulunmaktad Deniz Yosunu, bitkisi bir diğer ismi ile moss, deniz diplerinin yanı sıra suların yüzünde, nemli olan ağaçların gövde kısımlarında ve kaya aralarında yaşamaktadır. Deniz yosununun rizoyit isimli kısımları bulunmaktadır ve klorofil içeren bu bitkiler çiçeği olmayan sporlu bitkilerdir. Ayrıca, yosunlar ipliksi yosun, yapraksı yosun, şeritsi yosun, tüpsü yosun ve mikroskobik yosun şeklinde olabilmektedirler.

Deniz Yosunu Bitkisinin Faydaları

Tıpta, eczacılıkta ve sanayide de kullanılan yosunlar bazı uzak doğu ülkelerinde yiyecek olarak da tüketilmektedir. Deniz yosununun faydaları şunlardır;

 • Yosun saçların daha güçlü olması için yararlı bir bitkidir. Bunun için saçları yosun ile yıkamak yeterlidir.
 • Yosunun zayıflatma özelliği bilinmektedir. Yosun zayıflanması istenilen yerlere sürülür.
 • Yosunun selülit giderici özelliği de bulunmaktadır. Bunun için selülit olan bölgeye sürülmesi gerekmektedir.
 • Yosunun cilt bakımındaki bir başka özelliği ise çok iyi bir cilt maskesi olmasıdır. Yosunu normal maske gibi kullanabilirsiniz.
 • Yosunun haşlanarak tüketilmesi bağırsakta oluşan kurtların dökülmesine katkı sağlar.
 • Yosun bitkisi otlarla beslenen balıklar için ek bir besin kaynağıdır.
 • Yosun bitkisinin içinde herhangi bir katkı maddesi yoktur ve bu sebeple de deniz gibi yerlerde doğal olarak oluşan yosun diğer yapay yemlere kıyasla daha fazla faydalıdır.

Deniz Yosunu

Deniz Yosunu Bitkisinin Zararları

 • Deniz yosunu bitkisinin faydalarının yanı sıra bazı zararları da bulunmaktadır. Bu zararlar şu şekildedir;
 • Yosun bitkisi et ile beslenen balıkların sindirim sistemine zarar vermektedir ve bunun sonucunda hayvanlarda kabızlık ya da ishal gibi sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir.
 • Akvaryum camlarında oluşan yosunlar akvaryumun iç görüntüsünü bulanıklaştırabilir ve akvaryumdaki motorun çalışmamasına sebep olabilir.
 • Yine, lamba gibi ışık saçan maddelerin çevresini sararak ışığın alınmamasına sebep olabilir.

Deniz yosunu genellikle güzellik merkezlerinde kullanılmaktadır. 

]]>
Yosun https://www.yosun.gen.tr/yosun.html Sat, 08 Dec 2018 01:36:23 +0000 Yosun, karada ya da suda yaşayan basit yapılı olan bitki ya da bitki benzeri ilkel canlılara denir. Su da yaşayan yosunlara alg adı verilirken kara da yaşayan yosunlara kara yosunu denilmektedir. Kara yosunları nemli ağaç gövdelerin Yosun, karada ya da suda yaşayan basit yapılı olan bitki ya da bitki benzeri ilkel canlılara denir. Su da yaşayan yosunlara alg adı verilirken kara da yaşayan yosunlara kara yosunu denilmektedir. Kara yosunları nemli ağaç gövdelerinde kayalıklarda yetişir. Bu yosunlar kadife gibi yumuşak katmanları olarak ya da sık sık öbekler oluşturarak büyürler. Yosunlar da diğer bitkilerde olduğu gibi kök, gövde ve yaprak bulunmaz. Bunlar klorofil içeren çiçeksiz sporlu bitkilerdir.Su da bulunan yosunlar tuzlu veya tatlı sularda yaşayan tek veya çok hücreli organizmalardır. Bu yosunlar gerçek su yosunları ve mavi-yeşil su yosunları olmak üzere ikiye ayrılır:
 • Mavi-yeşil su yosunları: Bu yosunlar tek hücreli ve ototrofturlar. Karatinoitler, klorofil ve fikoeritin maddesi taşıdıkları için hücreler mavimsi ya da kırmızımsı bir renkte görünürler. Hücrelerinde gerçek çekirdek bulunmaz. Eşeysiz üreme görülmektedir.
 • Gerçek su yosunları: Tek veya çok hücreli olabilen farklı renkleri de bulunan ototrof olan ipliksi su bitkileridir. Bunlar da klorofil taşırlar. Hem eşeyli hem de eşeysiz üreme görülmektedir. 
YosunBazı yosunlar A ve C vitaminleri ve protein bakımından zengin ve besleyici özellik taşımaktadır. Bu yosunlar kurutularak una ilave ederek gıda olarak tüketilebilmektedir. Sadece gıda alanında değil tıp alanında da yosunlar büyük öneme sahiptirler. Antibiyotik elde edilmesinde kullanılmaktadır. Günümüzde ülkemizde 120 civarında farklı su yosunu türleri olduğu bilinmektedir. Fakat dünya da su yosunlarından en çok faydalanabilen Japonyadır.
]]>
Su Yosunu https://www.yosun.gen.tr/su-yosunu.html Sat, 08 Dec 2018 15:30:54 +0000 Su yosunu, mikroskop altında görülen tek hücreli türlerinden, metrelerce uzun dev deniz yosunlarına kadar giden farklı boyutlarda ve şekilde olan ilkel canlı türüdür. Bunlara alg adı da verilmiştir. Durgun sulardaki yeşil köpü Su yosunu, mikroskop altında görülen tek hücreli türlerinden, metrelerce uzun dev deniz yosunlarına kadar giden farklı boyutlarda ve şekilde olan ilkel canlı türüdür. Bunlara alg adı da verilmiştir. Durgun sulardaki yeşil köpük birikintilerinde, denizde bulunan kaygan yapıdaki bitkilere kadar su yosunu yaşamımızın her alanında yer almaktadır. Ancak bunlar adı gibi sadece suyun içinde yaşamazlar. Ağaç gövdesinde, kayalıklarda, duvarda kısaca nem olan her yerde bu canlılar rastlayabilirsiniz. Kaplumbağa kabuklarında bile su yosunu yaşam sürebilir.

Su yosunu görüntü olarak bir bitkiye benzese de, yaprakları, çiçekleri ve kökleri olmaz. Ancak yeşil renkte klorofil pigmentleri bulunur. Bunlar kendi besinini üretirler. Bazı türlerinde öteki renk maddeleri baskın olabilir. Bunlarda klorofil görünmez olabilir. Su yosunu renklerine göre de sınıflara ayrılır. Kırmızı, esmer, yeşil, altın su yosunu gibi adlandırılırlar. Kızıldeniz bazen kırmızımsı bir renk alır. Bunun nedeni denizdeki kırmızı su yosunlarından kaynaklanır. Fazla miktarda oldukları yerde böyle renklenmelere sebep olurlar. Üremeleri ise eşeyli ya da eşeysiz olabilir.

Su yosunu türleri

Su yosunu türlerinin çoğunluğu denizde yaşam sürer. Bunların en bilinenleri esmer su yosunudur. Bunlar genellikle sapla kayalara tutunur, üzerinde hava kesecikleri olur. Ayrıca yassı sert uzun organları vardır. Kesecikleri sayesinde su yüzeyine yakın alanlarda yüzerler. Bu su yosununun güneş ışığı sayesinde fotosentez yapmasını sağlar. Bu tür esmer su yosunları 6 metreden 65 metreye kadar uzayabilir. Okyanuslarda adeta sualtı ormanları oluştururlar. Yeşil su yosununun denizlerdeki türleri deniz marulu olarak bilinir. Deniz kıyısında, kayaların üzerindeki su yosunu marula benzer şekilde kıvırcık, yarı saydam yapıda, yeşil yapraklı ve incedir. Kırmızı su yosunu ise daha çok sıcak sularda yaşar. Oldukça alımlı ve zarif yapıda olurlar. Yassı, tüysü ve ipliksi türleri vardır. Bunların renkleri bünyelerinde olan renk pigmentlerine göre, kırmızı renkten maviye doğru değişir.

Su Yosunu
Su yosunu faydaları

Oldukça fazla sayıda yararı olan su yosunlarının en önemli etkileri deniz yaşamındaki olumlu faydalarıdır. Su yosunu bir yandan fotosentez yaparak kendi besinini üretmekte, bir yandan da bu yolla suya oksijen vermekte, denizlerdeki karides, deniz anası gibi canlıların beslenmesinde etkili olmaktadır. Su yosunu ile beslenen canlılar, denizde yaşam süren başka canlıların besini olurlar. Yani su yosunu denizlerdeki besin zincirinin oldukça önemli bir halkasıdır. Diğer canlıların denizde yaşamasına yardımcı olurlar.

Su yosunundan başka alanlarda da faydalanılır. Yüksek potasyum içeren esmer su yosunu gübre olarak kullanılır. Bunlar ayrıca iyot bakımından da zengin olur. Uzak Doğu ülkelerinin bazılarında kırmızı su yosunu besin olarak kullanılır. Bazılarından ise agar adı verilen renksiz jelatinsi bir madde elde edilir. Bu ilaç sanayinde, kozmetik ürünlerde ve gıda sanayinde kullanılır. Özellikle soslarda, çorbalarda, dondurma yapımında kıvam vermek için faydalı olur. Su yosunu kozmetik alanında özellikle cilt bakımında, zayıflama alanında sıkça kullanılır.
]]>
Yosun Yağı https://www.yosun.gen.tr/yosun-yagi.html Sun, 09 Dec 2018 04:19:02 +0000 Yosun yağı, adından son zamanlarda sıkça bahsedilen bitkisel bir yağdır. Özellikle kozmetik alanda birçok ürün içinde kullanılmaktadır. Cilt sıkılaştırıcı özelliği bulunan yosun yağının aynı zamanda cilt Yosun yağı, adından son zamanlarda sıkça bahsedilen bitkisel bir yağdır. Özellikle kozmetik alanda birçok ürün içinde kullanılmaktadır. Cilt sıkılaştırıcı özelliği bulunan yosun yağının aynı zamanda cilt sarkmalarına karşı da önemli faydaları bulunmaktadır. Gebelik döneminde ve sonrasında açığa çıkan çatlaklar, cilt lekeleri yosun yağı ile giderilebilir. Sorunlu bölgelere yosun yağı masaj yapılarak sürülür. Selülit ve gözaltı morlukları içinde faydalı olduğu bilinmektedir. Yosun yağının cilt bakımı ve güzellik için birçok faydası bulunmaktadır. İçerisinde yer alan B grubu vitaminleri, çinko, magnezyum, E vitamini cildin ihtiyacını karşılayarak tazelenmesini ve daha hoş bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır. Yosun yağ ayrıca tırnak, el ve saç bakımı içinde kullanılabilen bir yağ türüdür. Troid hormonunu düzenleyici özelliği olduğu da bilinmektedir.

Yosun yağının faydaları

 • Yosun yağının kan dolaşımını hızlandırıcı özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde vücuttan toksinlerin ve farklı atıkların kolaylıkla dışarı atılmasını sağlar.
 • İçeriğinde barındırdığı vitamin ve mineraller cildin sağlıklı ve güzel bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.
 • Yosun yağının içinde bulunan bileşenler metabolizmanın aktif ve düzenli çalışmasını sağlar.
 • Düzenli bir şekilde yosun yağı kullanılırsa bölgesel zayıflamaya katkıda bulunabilir. Zayıflanmak istenen bölgeye yosun yağı ile masaj yapılır. Tercihe göre yağın üzeri strech ile sarılarak yürüyüş yapılabilir.
 • El, tırnak ve saç bakımı için yosun yağı tercihe dilebilir.
 • Yosun yağı cildin yumuşamasını ve ipeksi bir görünüm kazanmasını sağlar.
 • Saç diplerine uygulandığında saç köklerinin kuvvetlenmesini sağlar, saç dökülmelerini önler, saçlarda kepek sorunu varsa giderir. Bu etkilerinden yararlanmak için haftada iki defa düzenli olarak saç bakımı için kullanılmalıdır.
 • İçeriğinde yer alan silenyum adlı madde cildi dış etkenlere karşı korur.
 • Vücudu nemlendirici özelliği bulunmaktadır.
 • Tiroid hormonları üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Vücudu mikroplara karşı korur.
 • Yosun yağı nasıl kullanılır
 • Yosun yağı hem haricin hem de dahilen kullanılabilir. Cilt bakımı için kullanılacaksa faydalı bitkisel yağlardan biri ile karıştırılarak cilde uygulanabilir. Gözaltı morluklarından şikayetçi olan kişiler yosun yağını bir parça pamuğa damlatarak morlukların üzerine tatbik edebilir. Yosun yağı morlukların rengini açarak belirginliğini giderir.
 • Saç bakımı için yosun yağı kullanılan şampuanın içine ilave edilebilir. Ya da banyo yapmadan önce sarımsak yağı, badem yağı gibi bitkisel yağlar ile yosun yağı karıştırılarak saç diplerine masaj yapılarak uygulanır. Bu şekilde saçlarda yarım saat kadar bekletildikten sonra yıkanır.
 • Kilo vermek isteyen kişiler yosun yağını vücuduna masaj yaparak sürebilir. Karın bölgesine, bacak bölgesine sürülmüşse bölge bir strech ile sarılır. Bu şekilde en az bir saat bekletilir. Beklenebiliyorsa süre uzatılabilir. Yağ sürüldükten sonra 1 saatlik yürüyüş yapılması da çok faydalı olur. Aşırı kilo gibi nedenlerden dolayı meydana gelen cilt çatlakları için de sorunlu bölgeye düzenli sürülmesi faydalı olur.
Yosun Yağı

Selülit ve çatlaklar için yosun yağı

 • 10 ml yosun yağı
 • 10 damla portakal yağı
 • 10 damla limon yağı
 • 25 ml avokado yağı
 • 40 ml zeytinyağı
 • 40 ml susam yağı

Hazırlanışı: Malzemelerin tümü çukur bir kabın içinde homojen bir şekilde karıştırılır. Karışan malzemeler koyu renkli cam bir şişenin içine alınır. Hazırlanan yağlar selülitli ve çatlak oluşmuş bölgelere her gün düzenli olarak masaj yapılarak uygulanır. Bölge strech ile sarılarak en az 2 saat bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra temizlenir.

]]>